Trwa ładowanie...

Zmiana czasu lada moment. Jak to wygląda w tym roku?

Pomimo powszechnej dyskusji o zasadności zmiany czasu, w tym roku ponownie przestawimy zegarki. W nocy z 27 na 28 marca wskazówki z 2:00 przesuniemy na 3:00, a więc pośpimy krócej.

Zmiana czasu lada moment. Jak to wygląda w tym roku?Zmiana czasu lada moment. Jak to wygląda w tym roku?Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d3or3dm
d3or3dm

Już najbliższej nocy przestawimy zegarki do przodu, przechodząc na czas letni. Zmiana ta wynika z obowiązującej w całej Unii Europejskiej dyrektywy. Głosi ona, że czas letni kończy się w ostatnią niedzielę października, a zaczyna w ostatnią niedzielę marca. Ta wypadła właśnie w nocy z 27 na 28 marca.

Powyższa dyrektywa obowiązuje bezterminowo, jednak od wielu lat coraz głośniej mówi się o braku zasadności dalszego jej trwania. W 2018 Komisja Europejska przeprowadziła badania na terenie całej UE. O zdanie zapytano prawie 5 mln osób, z których aż 84 proc. osób negatywnie wypowiedziało o zmianie czasu.

Na lokalnym podwórku wyniki prezentują się podobnie. Analiza CBOS z marca 2019 wykazała, że ponad 78 proc. Polaków nie jest zadowolona z obecnego rozwiązania.

Zmiana czasu a zdrowie

Historycznie zmiana czasu została wprowadzona, aby ułatwić społeczeństwu korzystane ze światła słonecznego, a tym samym oszczędzić wydatków na sztuczne oświetlenie.

d3or3dm

Lekarze od lat zwracają jednak uwagę na negatywne skutki przestawiania wskazówek. - Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych, wpływających na jakość ludzkiego życia - tłumaczy dr Michał Skalski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach snu i rytmu okołodobowego. Rezygnacja z obecnego rozwiązania mogłaby pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Jak to będzie w przyszłości?

Zgodnie z przyjętą przez Parlament Europejski w marcu 2019 roku nowelizacją dyrektywy, państwa członkowskie same mogą zdecydować, czy chcą dalej stosować zmianę czasu. - Piłka leży zatem po ich stronie - oświadczył w ubiegłym tygodniu Stefan de Keersmaecker, rzecznik KE ds. zdrowia.

Rządowe rozporządzenie, na podstawie którego w Polsce odbywa się zmiana czasu obowiązuje do 2021 roku. Póki co nie wiadomo, czy zostanie ono przedłużone na kolejne lata.

d3or3dm

W Polsce po raz pierwszy zegarki przestawialiśmy w dwudziestoleciu międzywojennym. Od 1977 zmiana czasu stosowana jest nieprzerwanie.

Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3or3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3or3dm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj