Zmiana czasu. Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie zmiany dyrektywy. "Polityczna decyzja została podjęta"

- Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona - ogłosił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Unijna ankieta jednoznacznie pokazała, że mieszkańcy UE nie chcą już przestawiać zegarków. Dlatego KE przedstawi propozycję ws. zniesienia zmiany czasu.

Zmiana czasu. Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie zmiany dyrektywy. "Polityczna decyzja została podjęta"
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie zmiany dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.

- Po tym, jak przytłaczająca większość obywateli UE opowiedziała się w internetowej ankiecie za zniesieniem zmiany czasu, Komisja Europejska przystąpi do działania - zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Koniec zmiany czasu coraz bliżej. "Polityczna decyzja została podjęta"

- Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków - powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein.

Komisja już wcześniej zapowiadała, że przedstawi wniosek legislacyjny dotyczący zniesienia zmiany czasu, po wynikach ankiety. Decyzja zostanie przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu.

Zmiana czasu – skąd ten pomysł

Pomysł na wprowadzenie zmiany czasu sięga I wojny światowej. Wówczas na terenie dzisiejszych Niemiec podjęto decyzję o wprowadzeniu systemu zmiany czasu dwa razy w roku. Przyczyny takiego postępowania należy szukać w ówczesnych kosztach związanych z korzystaniem z elektryczności. W XX wieku prąd wykorzystywany był głównie do oświetlania fabryk i mieszkań.

Zmiana czasu pozwalała dłużej cieszyć światłem dziennym, a co za tym idzie zaoszczędzić na produkcji energii elektrycznej i żarówkach. Współcześnie nie ma to jednak znaczenia. Światło w wielu biurowcach i firmach włączone jest przez cały czas, a w domach korzystamy z żarówek energooszczędnych.

Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Zmiana czasu - dlaczego warto zrezygnować

Zmiana czasu wywołuje przemęczenie i dezorientacja, które dotykają wielu Polaków. Warto wspomnieć również o fali spóźnień do pracy związanych ze zmianą czasu. Na naszych drogach nie jest wtedy bezpieczniej niż zwykle. Wielu zmęczonych kierowców ma problem z utrzymaniem koncentracji, przez co często dochodzi do kolizji.

Problem związany z tą tradycją jest jednak znacznie większy. Zamieszanie zaczyna panować m.in. na kolei. Aby pociąg przyjechał zgodnie z rozkładem niejednokrotnie musi stać przez godzinę w polu, zupełnie bez sensu. Problem mają również przedsiębiorcy zajmujący się handlem międzynarodowym.

W trakcie zmiany czasu cierpią użytkownicy bankowości internetowej. Banki muszą ogłaszać specjalne przerwy techniczne, aby dostosować swój system do nowych realiów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (381)