Trwa ładowanie...

Zmiana czasu – decyzja o jej przyszłości zależy od Ciebie

Unia Europejska jeszcze do czwartku 16 sierpnia prowadzi konsultacje społeczne w sprawie zmiany czasu. W internetowej ankiecie pyta społeczeństwo całej wspólnoty o ich zdanie na temat przestawiania zegarków.

Zmiana czasu – decyzja o jej przyszłości zależy od CiebieŹródło: iStock.com
d2phnmu
d2phnmu

Zmiana czasu – skąd ten pomysł

Pomysł na wprowadzenie zmiany czasu sięga I wojny światowe. Wówczas na terenie dzisiejszych Niemiec podjęto decyzję o wprowadzeniu systemu zmiany czasu dwa razy w roku. Przyczyny takiego postępowania należy szukać w ówczesnych kosztach związanych z korzystaniem z elektryczności. W XX wieku prąd wykorzystywany był głównie do oświetlania fabryk i mieszkań. Zmiana czasu pozwalała dłużej cieszyć światłem dziennym, a co za tym idzie zaoszczędzić na produkcji energii elektrycznej i żarówkach. Współcześnie nie ma to jednak znaczenia. Światło w wielu biurowcach i firmach włączone jest przez cały czas, a w domach korzystamy z żarówek energooszczędnych.

Zmiana czasu – dlaczego warto zrezygnować

Zmiana czasu wywołuje przemęczenie i dezorientacja, które dotykają wielu Polaków. Warto wspomnieć również o fali spóźnień do pracy związanych ze zmianą czasu. Na naszych drogach nie jest wtedy bezpieczniej niż zwykle. Wielu zmęczonychkierowców ma problem z utrzymaniem koncentracji, przez co często dochodzi do kolizji. Problem związany z tą tradycją jest jednak znacznie większy. Zamieszanie zaczyna panować m.in. na kolei. Aby pociąg przyjechał zgodnie z rozkładem niejednokrotnie musi stać przez godzinę w polu, zupełnie bez sensu. Problem mają również przedsiębiorcy zajmujący się handlem międzynarodowym. W trakcie zmiany czasu cierpią użytkownicy bankowości internetowej. Banki muszą ogłaszać specjalne przerwy techniczne, aby dostosować swój system do nowych realiów.

Zmiana czasu na zimowy - nie musi do niej dojść

Jeszcze do 16 sierpnia każdy z nas może wypowiedzieć się w sprawie zmiany czasu. Pod tym linkiem, udostępnionym przez Komisję Europejską, można wybrać odpowiadające nam opcje. Po za pytaniem o to czy jesteśmy za czy przeciw przestawianiu zegarków możemy wybrać, która pora (letnia czy zimowa) zostanie wprowadzona w wypadku odejścia od zmian czasu. Wypełnienie formularza trwa kilka minut. Dodatkowym ułatwieniem dla wypełniających jest to, że ankieta jest dostępna w języku polskim.

d2phnmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2phnmu
Więcej tematów