Zmianę czasu mieliśmy pożegnać w 2018 roku. Ale projekt PSL może zostać zablokowany przez dyrektywę UE

Obowiązujące w Polsce od 40 lat prawo ws. zmiany czasu miało zostać zniesione. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych właśnie poparła projekt PSL dotyczący likwidacji tej zasady. Ale okazuje się, że regulację może zatrzymać Unia Europejska.

Zmianę czasu mieliśmy pożegnać w 2018 roku. Ale projekt PSL może zostać zablokowany przez dyrektywę UE
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Sejmowa komisja jednogłośnie poparła projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. - Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r. - wyjaśnił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

I cieszył się z sukcesu tłumacząc, że "deklaracja wszystkich partii na komisji była niesamowita, a to się strasznie rzadko zdarza".

Teraz stanowisko ma przedstawić rząd. Ale okazuje się, że nowe prawo ws. zmiany czasu może zastopować Unia Europejska - ustaliło Radio ZET. Unijna dyrektywa określa czas letni w całej UE i wyklucza możliwość wyłamania się jednego z krajów.

Chodzi o przepis z 19 stycznia 2001 roku. Dyrektywa określa, kiedy zaczyna się i kończy czas letni w całej Unii. Analiza KE dotycząca tej kwestii mówi, że dobrowolna zmiana czasu może spowodować "niedogodności i zakłócenia dla obywateli oraz przedsiębiorstw".

Zmiana czasu. Wirtualna Polska mówi "sprawdzam"

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, przestawianie czasu ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jak się okazuje, większość uważa to za zbyteczną zmianę.

Obraz
© WP.PL | WP

Tylko 20 proc. ankietowanych przyznało, że ochrona środowiska jest istotna i realizuje wyżej określony cel.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Zmiana czasu. Przypominamy, kiedy przestawiamy zegarki

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października. Zegarki z czasu letniego musimy przestawić w nocy z 28 na 29 października. Przesuwamy je do tyłu. Z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
unia europejskazmiana czasupis

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (557)