Trwa ładowanie...

Zniesienie zmiany czasu coraz bliżej. Sejmowa komisja poparła projekt PSL. "Deklaracja wszystkich partii jest niesamowita"

Obowiązujące w Polsce od 40 lat prawo ws. zmiany czasu może niedługo zostać zniesione. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych właśnie poparła projekt PSL dotyczący likwidacji tej zasady. Przypominamy jednak, że reguła obowiązuje i trzeba pamiętać o przestawieniu zegarków w nocy z 28 na 29 października.

Zniesienie zmiany czasu coraz bliżej. Sejmowa komisja poparła projekt PSL. "Deklaracja wszystkich partii jest niesamowita"Źródło: flickr.com
deinhcv
deinhcv

Sejmowa komisja jednogłośnie poparła projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. - Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r. - wyjaśnił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił jednak, że nie jest to finał prac, bo było to pierwsze czytanie. - Ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza - zaznaczył.

- Nie mogę powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów - powiedział lider Stronnictwa. PSL motywowało swój projekt m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi.

Zmiana czasu. Wirtualna Polska mówi "sprawdzam"

Według sondażu przeprowadzonego na zlecienie Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, przestawianie czasu ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jak się okazuje, większość uważa to za zbyteczną zmianę.

deinhcv

Tylko 20 proc. ankietowanych przyznało, że ochrona środowiska jest istotna i realizuje wyżej określony cel.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Ariadna

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Zmiana czasu. Przypominamy, kiedy przestawiamy zegarki

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

W tym roku tradycyjnie czas zimowy będzie obowiązywał od ostatniej niedzieli października. Zegarki z czasu letniego musimy przestawić w nocy z 28 na 29 października. Przesuwamy je do tyłu. Z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

deinhcv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deinhcv
Więcej tematów