"Złote wygnanie"? Media o planach wobec Zełenskiego
Kraje Zachodu przygotowują dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego "złote wygnanie" do Londynu po osiągnięciu "pokojowego porozumienia" w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - twierdzi hiszpański dziennik El Mundo, który powołuje się na "pogłoski" krążące wśród ukraińskich dyplomatów.
Jak twierdzi "El Mundo" ukraińscy dyplomaci spekulują, że Zełenskiego planuje się wysłać do Londynu w czasie, gdy Ukraina będzie przygotowywać się do wyborów prezydenckich i parlamentarnych.
"Złote wygnanie" to określenie opisujące sytuację, w której osoba, zwykle polityk lub przywódca, zostaje zmuszona do opuszczenia swojego kraju, ale w sposób zapewniający jej komfortowe i bezpieczne warunki życia na emigracji. Taka forma wygnania miałaby na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa i stabilności, podczas gdy Ukraina przygotowywałaby się do przeprowadzenia wyborów i odbudowy kraju.
Zachodnie wojska mają pilnować porozumienia
Dziennikarze wskazali, że ten scenariusz zakłada również "szybkie" przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) z zapewnieniem wsparcia gospodarczego na odbudowę kraju oraz rozmieszczeniem europejskich sił pokojowych. Chodzi m.in. o żołnierzy z Wielkiej Brytanii i Francji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z tym scenariuszem, siły te miałyby zostać rozmieszczone wzdłuż linii kontaktu z Rosjanami, jaka zostanie ustalona w momencie ogłoszenia rozejmu, aby "zagwarantować przestrzeganie zawieszenia broni".
Generał Keith Kellogg, którego Donald Trump wybrał na stanowisko specjalnego przedstawiciela ds. Ukrainy, już wcześniej ujawnił część swoich planów dotyczących organizacji negocjacji. Według "El Mundo" plan przewiduje, że przyszła pomoc wojskowa USA dla Ukrainy będzie uzależniona od udziału Ukrainy w rozmowach pokojowych z Rosją.
"El Mundo" cytuje także słowa Trumpa, które rzekomo miały zostać skierowane do jego najbliższych współpracowników: - Jeśli Rosja nie zgodzi się na udział w negocjacjach pokojowych, dostarczymy Ukrainie więcej broni, niż kiedykolwiek przekazała administracja Bidena.
Plan zakończenia wojny w Ukrainie
W czwartek 5 grudnia szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak oświadczył, że Ukraina jest gotowa natychmiast przeprowadzić wybory po zakończeniu wojny z Rosją.
Wcześniej CNN informowało, że Kellogg opracował plan zakończenia wojny, który zakłada odzyskanie okupowanych ukraińskich terytoriów wyłącznie drogą dyplomatyczną oraz wstrzymanie zbliżenia Ukrainy z NATO na czas nieokreślony.
Kellogg proponuje także częściowe złagodzenie sankcji wobec Rosji w zamian za zgodę na zawieszenie broni, zamrożenie linii frontu i utworzenie strefy zdemilitaryzowanej w Ukrainie. Jeśli Rosja podpisze umowę pokojową, sankcje miałyby zostać całkowicie zniesione, a opłaty celne na eksport rosyjskich surowców energetycznych miałyby sfinansować odbudowę kraju.