W lipcu 2023 r. zakończyła się sześcioletnia kadencja poprzedniego wiceprezesa TK, Mariusza Muszyńskiego (3 grudnia 2024 zakończył dziewięcioletnią kadencję sędziego). Zgromadzenie Ogólne sędziów TK zaproponowało prezydentowi dwóch kandydatów: Bartłomieja Sochańskiego i Jakuba Stelinę.
Zgodnie z ustawą, to prezydent RP powołuje wiceprezesa spośród przedstawionych kandydatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gorąca dyskusja w studiu WP. Poseł PiS przyznaje: Nie miałem racji ws. TK
Sochański został sędzią TK w kwietniu 2020 roku
Bartłomiej Sochański jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 r. uzyskał tytuł radcy prawnego, a od 1987 r. pracował jako adwokat. W latach 1994-1998 pełnił funkcję prezydenta Szczecina. Był także zaangażowany w działalność NSZZ Solidarność.
Sochański został sędzią TK w kwietniu 2020 r., po wyborze przez Sejm. Jego nominacja była konieczna z powodu wakatu po śmierci sędziego Grzegorza Jędrejka.
W grudniu ubiegłego roku Sochański był jednym z dwóch kandydatów na prezesa TK, jednak prezydent wybrał wtedy Bogdana Święczkowskiego.
Wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw
Jeszcze w początkach marca ub.r. Sejm podjął uchwałę, w której stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia tamtej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.
Z kolei w przyjętej w grudniu ub.r. uchwale rządu stwierdzono m.in., że ogłaszanie w dziennikach urzędowych rozstrzygnięć TK mogłoby doprowadzić do utrwalenia stanu kryzysu praworządności. Jak dodano, "nie jest dopuszczalne ogłaszanie dokumentów, które zostały wydane przez organ nieuprawniony".
PRZECZYTAJ TAKŻE: Immunitet Kaczyńskiego. Komisja rekomenduje uchylenie