Złe wieści dla PiS. Jest nowy sondaż
Spośród czterech koalicji rządzących Polską od 2001 r. najwięcej respondentów - 26,5 proc. - najwyżej ocenia rząd koalicji PO-PSL. 17,8 proc. wskazało koalicję Zjednoczonej Prawicy (PiS-Solidarna Polska-Porozumienie). Co znamienne 41,8 proc. badanych negatywnie ocenia wszystkie koalicje rządzące Polską w tym czasie - wynika z sondażu SW Research dla Rp.pl.
14.01.2023 | aktual.: 14.01.2023 16:14
Przypomnijmy - od 2001 roku Polską rządziły cztery koalicje: SLD-PSL, PiS-LPR-Samoobrona, PO-PSL i PiS-Solidarna Polska-Porozumienie/Republikanie.
PiS za plecami PO-PSL
Z opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" w sobotę sondażu wynika, że "najwięcej, bo 26,5 proc. respondentów, ocenia najlepiej rząd koalicji PO-PSL. 17,8 proc. ankietowanych oceniło najlepiej rząd koalicji Zjednoczonej Prawicy (PiS-Solidarna Polska-Porozumienie)".
Według 8 proc. badanych najlepszą koalicję tworzyło SLD z PSL. "5,9 proc. respondentów najwyżej oceniło koalicyjny rząd PiS, LPR i Samoobrony. 41,8 proc. badanych oceniło wszystkie koalicje rządzące Polską w XXI wieku negatywnie" - podano.
Sondaż został przeprowadzony przez SW Research 10-11 stycznia 2023 r. na grupie 800 internautów powyżej 18 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To byłaby rewolucja. Ten pomysł wykluczyłby Kaczyńskiego
Do Senatu właśnie trafiła propozycja zmian, których wejście w życie mogłoby spowodować prawdziwe trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej. W przesłanej do izby wyższej petycji grupa obywateli domaga się, aby politycy mogli zasiadać w parlamencie maksymalnie przez dwie kadencje.
Chcą też, by o mandat posła lub senatora nie mogły ubiegać się osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny. Z polityki zrezygnować musiałby zatem m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pismo proponujące tak rewolucyjne zmiany zostało skierowane do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Jak podaje "Fakt", w dokumencie zwrócono uwagę, że część obecnych w polskim życiu publicznym polityków zasiada w parlamencie od kilku dekad. Autorzy petycji przekonują, że taki stan rzeczy "sprzyja zabetonowaniu sceny politycznej w Polsce".
Źródło: Rp.pl/PAP/WP Wiadomości