Złe wieści dla PiS. Jest nowy sondaż
Spośród czterech koalicji rządzących Polską od 2001 r. najwięcej respondentów - 26,5 proc. - najwyżej ocenia rząd koalicji PO-PSL. 17,8 proc. wskazało koalicję Zjednoczonej Prawicy (PiS-Solidarna Polska-Porozumienie). Co znamienne 41,8 proc. badanych negatywnie ocenia wszystkie koalicje rządzące Polską w tym czasie - wynika z sondażu SW Research dla Rp.pl.
Przypomnijmy - od 2001 roku Polską rządziły cztery koalicje: SLD-PSL, PiS-LPR-Samoobrona, PO-PSL i PiS-Solidarna Polska-Porozumienie/Republikanie.
PiS za plecami PO-PSL
Z opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" w sobotę sondażu wynika, że "najwięcej, bo 26,5 proc. respondentów, ocenia najlepiej rząd koalicji PO-PSL. 17,8 proc. ankietowanych oceniło najlepiej rząd koalicji Zjednoczonej Prawicy (PiS-Solidarna Polska-Porozumienie)".
Według 8 proc. badanych najlepszą koalicję tworzyło SLD z PSL. "5,9 proc. respondentów najwyżej oceniło koalicyjny rząd PiS, LPR i Samoobrony. 41,8 proc. badanych oceniło wszystkie koalicje rządzące Polską w XXI wieku negatywnie" - podano.
Sondaż został przeprowadzony przez SW Research 10-11 stycznia 2023 r. na grupie 800 internautów powyżej 18 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Posłanka Solidarnej Polski: Kaczyński nie zna całej prawdy
To byłaby rewolucja. Ten pomysł wykluczyłby Kaczyńskiego
Do Senatu właśnie trafiła propozycja zmian, których wejście w życie mogłoby spowodować prawdziwe trzęsienie ziemi na polskiej scenie politycznej. W przesłanej do izby wyższej petycji grupa obywateli domaga się, aby politycy mogli zasiadać w parlamencie maksymalnie przez dwie kadencje.
Chcą też, by o mandat posła lub senatora nie mogły ubiegać się osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny. Z polityki zrezygnować musiałby zatem m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pismo proponujące tak rewolucyjne zmiany zostało skierowane do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Jak podaje "Fakt", w dokumencie zwrócono uwagę, że część obecnych w polskim życiu publicznym polityków zasiada w parlamencie od kilku dekad. Autorzy petycji przekonują, że taki stan rzeczy "sprzyja zabetonowaniu sceny politycznej w Polsce".
Źródło: Rp.pl/PAP/WP Wiadomości