Trwa ładowanie...

Ziobro straci immunitet? Komisja składa wniosek

Przedstawiciele komisji śledczej ds. Pegasusa zapowiedzieli, że skierują za pośrednictwem marszałka Sejmu wniosek do prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry. Ma to związek z niestawianiem się przez byłego ministra na przesłuchanie przed komisją.

Zbigniew ZiobroZbigniew ZiobroŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
dl8e9s3
dl8e9s3

Podczas konferencji w Sejmie przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka poinformowała, że przekazała Szymonowi Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze. Dokument ma następnie trafić do prokuratora generalnego.

Ziobro już cztery razy nie stawił się przed komisją śledczą, choć - według przewodniczącej - jego stan zdrowia na to pozwala, co stwierdził biegły. Były minister tymczasem zmienił strategię - teraz utrzymuje, że nie stawia się, gdyż Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że komisja nie została powołana zgodnie z ustawą zasadniczą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ks. Olszewski był z kobietą w czasie zatrzymania? "To jest obrzydliwe"

Odebranie immunitetu Ziobrze ma pozwolić na przymusowe doprowadzenie go na przesłuchanie.

dl8e9s3

Komisja poinformowała również, że Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek o karę porządkową dla Ziobry za niestawianie się przed komisją. - Jego powoływanie się na tak zwane orzeczenia tak zwanego Trybunału Julii Przyłębskiej kompletnie nie ma sensu - powiedział wiceszef komisji Marcin Bosacki.

Choroba Ziobry

Pod koniec 2023 r. u Zbigniewa Ziobry zdiagnozowano złośliwy nowotwór przełyku z przerzutami do węzłów chłonnych i żołądka. Od tego momentu były minister sprawiedliwości przeszedł intensywne leczenie, w tym dwie skomplikowane operacje.

Polityk przyznał ostatnio w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że w wyniku choroby jego lewa strona głosowa była porażona i nie funkcjonowała. Dodał, że wciąż ma problemy z przełykaniem, dlatego po operacji schudł prawie 16 kilogramów. Z powodu zabiegu nigdy już nie będzie w 100 proc. sprawny, a w listopadzie ma umówiony kolejny zabieg rozszerzania przełyku.

Jednocześnie rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak przekazał, że "w sprawie stanu zdrowia b. szefa MS Zbigniewa Ziobry uzyskano dokumentację z pięciu placówek medycznych; biegły na tej podstawie wydał opinię, uznając, że badanie bezpośrednie nie jest mu potrzebne". Oceniono, że Ziobro może zeznawać nie dłużej niż dwie godziny.

Co bada komisja?

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

dl8e9s3

Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS i polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.

Pegasus został zakupiony przede wszystkim dla CBA. Pieniądze na jego zakup pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości.

dl8e9s3

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dl8e9s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl8e9s3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj