Zdecydowana większość. Mamy sondaż ws. Ziobry i komisji ds. Pegasusa
Na 4 listopada sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa wyznaczyła nowy termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry. Były minister sprawiedliwości już trzykrotnie nie stawił się na wezwanie. Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytała, czy polityk Suwerennej Polski powinien w ogóle stanąć przed komisją.
Pytanie brzmiało: Czy Pana/Pani zdaniem Zbigniew Ziobro powinien stanąć przed komisją śledczą ds. Pegasusa?
Ponad połowa badanych (58,2 proc.) jest za tym, by były minister sprawiedliwości zeznawał, przy czym 42,1 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", zaś 16,1 proc. - "raczej tak".
Przeciwnego zdania jest 26,6 proc. badanych, z czego 11,2 proc. ankietowanych uważa, że Ziobro raczej nie powinien stanąć przed komisją, a 15,4 proc. że "zdecydowanie nie".
15,2 proc. osób nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie, wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwolennicy KO prawie jednogłośni
Nie jest zaskoczeniem, że wyborcy koalicji rządzącej (KO, Trzecia Droga i Lewica) czekają na to, aż Zbigniew Ziobro stawi się przed komisją badającą sprawę Pegasusa.
Wśród osób o takich politycznych preferencjach 78 proc. osób wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 14 proc. - "raczej tak". Zdaniem 2 proc. badanych Ziobro zdecydowanie nie powinien być przesłuchiwany, a 6 proc. wstrzymało się od odpowiedzi.
Co czwarty wyborca PiS lub Konfederacji chciałby, żeby Ziobro zeznawał
Nie tylko zwolennicy obecnego rządu, ale też i opozycji uważają, że były minister powinien zeznawać. Spośród zwolenników PiS i Konfederacji, 11 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 15 proc. - "raczej tak". Czyli 26 proc. ankietowanych wyborców opozycji oczekuje, że Ziobro przed komisją stanie.
Więcej jest - i to nie zaskakuje - osób o odmiennym zdaniu. 24 proc. raczej się z tym nie zgadza, a 36 proc. - zdecydowanie nie zgadza.
Pozostali wyborcy podzieleni
W przypadku pozostałych wyborców sytuacja wygląda następująco: 54 proc. jest "za", przy czym 31 proc. "zdecydowanie", a 23 proc. "raczej". Zdania w tej kwestii nie ma 38 proc., z kolei 8 proc. badanych z tej grupy wybrało odpowiedź "raczej nie".
Choroba Zbigniewa Ziobry
Pod koniec 2023 r. u Zbigniewa Ziobry zdiagnozowano złośliwy nowotwór przełyku z przerzutami do węzłów chłonnych i żołądka. Od tego momentu były minister sprawiedliwości przeszedł intensywne leczenie, w tym dwie skomplikowane operacje.
Na początku października przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka przekazała, że z dostarczonej komisji opinii biegłego jednoznacznie wynika, że były szef MS może być wezwany.
Czy były szef MS odpowie na pytania komisji?
14 października Zbigniew Ziobro po raz kolejny nie stawił się na przesłuchaniu komisji śledczej ds. Pegasusa. Komisja wyznaczyła już jednak nowy termin przesłuchania na 4 listopada.
Były minister sprawiedliwości był wcześniej dwukrotnie wzywany, by zeznawać przed komisją. Jest ważnym świadkiem i zobowiązano go do złożenia wyjaśnień dot. decyzji o zakupie oprogramowania, które wykorzystywano do nielegalnej inwigilacji w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości.
- To będzie ostatni raz, kiedy będziemy go wzywać. Jeśli się nie stawi, zostanie doprowadzony - powiedział wiceprzewodniczący Tomasz Trela.
Komisja śledcza ds. Pegasusa powstała w celu zbadania legalności, prawidłowości i celowości czynności podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus m.in. przez rząd i służby specjalne.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 11-13 10. 2024, metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.
Źródło: WP