PolskaZiobro odpowiada Jourovej. "Nawoływanie polskich sędziów do anarchii"

Ziobro odpowiada Jourovej. "Nawoływanie polskich sędziów do anarchii"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się w mediach społęcznościowych do wypowiedzi wiceszefowej Komisji Europejskiej na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości. Vera Jourova stwierdziła, że działania polskiego rządu wprowadzają "totalny chaos, który jest pogłębiany poprzez negowanie wyroków europejskich sądów".

Ziobro odpowiada Jourovej. "Nawoływanie polskich sędziów do anarchii"
Ziobro odpowiada Jourovej. "Nawoływanie polskich sędziów do anarchii"
Źródło zdjęć: © East News | Pawel Wodzynski

30.11.2021 13:32

"Ile osób musi jeszcze powiedzieć Verze Jourovej, że to, co robi, jest nawoływaniem polskich sędziów do anarchii i wywołuje chaos prawny, godzący w bezpieczeństwo obywateli?" - napisał we wtorek Zbigniew Ziobro na Twitterze.

Minister sprawiedliwości po raz kolejny przywołał również argument dotyczący funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w innych krajach Unii Europejskiej. "To, co w Hiszpanii i Niemczech jest normalną procedurą przy wyborze sędziów z udziałem parlamentu, w Polsce stało się zarzutem o niszczenie praworządności. Nie zgodzę się na hipokryzję i szantaż ze strony unijnych urzędników, ani na próby uczynienia z Polski wasala Brukseli" - czytamy w tweecie polityka.

Jourova: To, co robi Ziobro, jest złe

Wypowiedzi, do których odniósł się Ziobro padły w poniedziałek w Brukseli podczas zamkniętego spotkania z dziennikarzami, na którym obecny był reporter Wirtualnej Polski Marcin Makowski.

- W Komisji Europejskiej reprezentujemy kwestie wartości. Siłą rzeczy kwestia rządów prawa jest dla nas bardzo ważna, emocjonalna i skomplikowana w tym samym czasie. Nigdy nie mówię, że to problem między Unią a Polską, ale między Unią a polskim parlamentem, bo to nie są te same rzeczy - mówiła wiceszefowa KE.

Jourova tłumaczyła, że KE ma ważne powody dla których sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości jest dla niej tak istotna. - Dlaczego uznajemy tę sprawę za priorytetową? Ponieważ polscy sędziowie to również sędziowie UE i mają prawo składać zapytania do TSUE. W ten sposób jesteśmy w stanie funkcjonować jako wspólnota i wspólny rynek - wyjaśniała.

Komisarz podkreśliła, że reformy Zbigniewa Ziobry doprowadziły do niebezpiecznej sytuacji, która zagraża polskiemu sądownictwu. - Niestety w Polsce zwiększyła się zależność sędziów od polityków, powstał dualizm prawny, wiele decyzji jest kwestionowanych. To totalny chaos, który jest pogłębiany poprzez negowanie wyroków europejskich sądów. Zastanawiam się, ile osób musi jeszcze powiedzieć ministrowi Ziobro, że to, co robi, jest złe? - mówiła Jourova w Brukseli.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
zbigniew ziobrovera jourovasądownictwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)