ŚwiatZiemia i podatki - uzgodnione z UE

Ziemia i podatki - uzgodnione z UE

Polska i Unia ostatecznie uzgodniły w czwartek na sesji negocjacyjnej w Brukseli zasady kontrolowanego dostępu podmiotów unijnych do ziemi rolniczej i leśnej w Polsce przez pierwsze 12 lat po przystąpieniu kraju do UE. Dzięki temu było możliwe zakończenie negocjacji w dziale "swobodny przepływ kapitału", obejmującym obrót ziemią.

Równocześnie Polska zamknęła negocjacje o podatkach, uzyskując prawo do rozłożenia w czasie podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe do poziomu unijnego - i w konsekwencji podwyżek cen papierosów - do końca 2008 roku.

Główny negocjator Polski Jan Truszczyński ocenił wywalczone przez Polskę okresy przejściowe, w tym zwłaszcza w obrocie ziemią rolniczą i leśną, jako optymalne rozwiązanie, które można uznać za sukces strony polskiej.

Polska uzyskała dłuższe okresy ochronne w sprzedaży ziemi od innych kandydatów, gdyż Unia uznała polską sytuację za wyjątkową i argumenty ekonomiczne, historyczne, prawne (niejasna struktura własności) - wynika ze stanowiska negocjacyjnego Piętnastki.

Unia postawiła wiele warunków, takich jak możliwie jak najszybsze przed przystąpieniem do Unii wprowadzenie do polskiego prawa obiektywnych, stabilnych, przejrzystych i publicznie dostępnych kryteriów wydawania zezwoleń na zakup nieruchomości.

Unia wymogła na Polsce korzystniejsze warunki zakupu ziemi przez rolników osobiście uprawiających ziemię w Polsce. Będą mogli nabyć dzierżawioną przez siebie ziemię po 7 latach dzierżawy w województwach północnych i zachodnich i po 3 latach w południowych i wschodnich.

Pod naciskiem Holandii, Unia oczekuje, że Polska usunie wszelką istniejącą dyskryminację między polskimi a zagranicznymi inwestorami w warunkach prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - cytowali unijni dyplomaci stanowisko negocjacyjne UE, podkreślając, że jest to aluzja m.in. do sposobu potraktowania międzynarodowego konsorcjum Eureko w prywatyzacji PZU SA.

Polska ma po tej sesji zamknięte 22 działy negocjacji na 29 omawianych. (jask)

ueuniaeuropejska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)