Zielone Świątki 2023. Czy to święto nakazane? Tradycja sięga czasów przedchrześcijańskich
Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego to ważna uroczystość kościelna. Zgodne z kalendarzem liturgicznym wypada 49 dni po Wielkanocy. Czy wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej w tym dniu? Dlaczego Pięćdziesiątnica jest nazywana Zielonymi Świętami?
24.05.2023 12:19
Zesłanie Ducha Świętego, to święto ruchome - zawsze wypada jednak w niedzielę. Uroczystość ta kończy okres wielkanocny w Kościele katolickim. Zielone Świątki są jednym z najważniejszych świąt, obchodzonych w Tradycji chrześcijańskiej.
Zesłanie Ducha Świętego 2023. Czy to święto obowiązkowe?
Zesłanie Ducha Świętego to uroczystość obchodzona na pamiątkę wydarzeń, które opisują Dzieje Apostolskie. Zgodnie z ich treścią, w czasie pierwszego po zmartwychwstaniu Chrystusa Święta Tygodni, na apostołów zebranych w wieczerniku oraz matkę Jezusa zstąpił Duch Święty. Po tym zdarzeniu apostołowie zaczęli przemawiać w różnych językach, otrzymali również dary duchowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy Zesłanie Ducha Świętego jest świętem nakazanym? Uroczystość ta wypada w niedzielę, która zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego jest dniem, w którym wierni mają obowiązek udać się do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej. "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci" - nakazuje kan. 1247 KPK.
Zielone Świątki. Skąd wzięła się potoczna nazwa Zesłania Ducha Świętego?
Ludowa nazwa Niedzieli Zesłania Ducha Świętego wywodzi się z tradycji przedchrześcijańskich, związanych z wiosennymi obrzędami, mającymi zapewnić płodne zbiory oraz z tradycjami zaduszkowymi. Wiele ze zwyczajów, kultywowanych w czasie Zielonych Świątków, są pozostałością słowiańskiego święta Stado. Najpopularniejszymi z nich, które wciąż są obecne w polskiej kulturze, są ludowe odpusty.
Pomimo wyparcia pogańskich zwyczajów w okresie przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, niektóre z tradycji przetrwały do czasów współczesnych. Zwyczaje Zielonych Świąt, są wciąż kultywowane wśród Zagórzan i Podhalan, którzy święto to nazywają sobótką. W noc przypadającą w jego trakcie na wzgórzach rozpalane są ogniska, od których następnie podpalane są pochodnie zrobione z kory młodych świerków. Później odbywają się pochody pomiędzy poszczególnymi paleniskami, a w niektórych regionach obchodzone są również pola uprawne. Ten rytuał ma odpędzić od nich złe duchy.
Zielonoświątkowe tradycje przetrwały także w innych krajach: w Dolnej Saksonii, położonej w Niemczech, w Ukrainie, a także w niektórych regionach Litwy, Belgii, czy Białorusi.