Zielone Świątki 2021. Kościół katolicki obchodzi jedno z najstarszych świąt. Co oznacza Zesłanie Ducha Świętego?
W niedzielę w Kościele obchodzone jest Zesłania Ducha Świętego, czyli potocznie Zielone Świątki. Uroczystość ta, obchodzona już w czasach apostołów, kończy w liturgii okres wielkanocny. Uważa się je za symboliczny początek Kościoła.
23.05.2021 08:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzisiejsze święto upamiętnia wydarzenie, które miało mieć miejsce 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa i 10 dni po jego wniebowstąpieniu.
Jak głosi Ewangelia według św. Łukasza, na apostołów Jezus zesłał wtedy "Ducha Pocieszyciela". Tak miał się rozpocząć w życiu Kościoła etap, w którym uczniowie Chrystusa zaczynają wychodzić do ludzi i przekazywać dalej jego naukę.
Jak powiedział PAP historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz, "Zesłanie Ducha Świętego to wiosna Kościoła".
Zobacz też: były minister zdrowia nagle zwrócił się do Dworczyka. "Mam niedobrą wiadomość"
Jedno z najstarszych świąt w Kościele
Dodał, że uroczystość ta to jedno z najstarszych świąt w Kościele katolickim. - Obchodzona była już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu - powiedział prof. Naumowicz.
Przypomniał, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, obchodzenie święta Zesłania zaczynano już kilkanaście godzin wcześniej od całonocnego czuwania.
Z kolei w średniowieczu w bazylikach i katedrach istniał tego dnia zwyczaj wypuszczania w czasie nabożeństw z klatek gołębi symbolizujących Ducha Świętego.
Zielone Świątki 2021. Przystrajanie domów gałązkami
Potocznie święto Zesłania nazywa się też Zielonymi Świątkami. Święto to przypada wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. Tradycyjnie w tym czasie domy przyozdabiano zielonymi gałązkami i kwiatami, co miało zapewnić urodzaj na cały rok.
Tak zwana pięćdziesiątnica, kończy w Kościele katolickim świętowanie okresu wielkanocny i rozpoczyna w kalendarzu liturgicznym okres zwykły.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP