Trwa ładowanie...

Zielone Świątki 2021. Kościół katolicki obchodzi jedno z najstarszych świąt. Co oznacza Zesłanie Ducha Świętego?

W niedzielę w Kościele obchodzone jest Zesłania Ducha Świętego, czyli potocznie Zielone Świątki. Uroczystość ta, obchodzona już w czasach apostołów, kończy w liturgii okres wielkanocny. Uważa się je za symboliczny początek Kościoła.

Zielone Świątki 2021. Kościół katolicki obchodzi dziś jedno z największych i najstarszych świąt. Co oznacza Zesłanie Ducha Świętego?Zielone Świątki 2021. Kościół katolicki obchodzi dziś jedno z największych i najstarszych świąt. Co oznacza Zesłanie Ducha Świętego?Źródło: East News, fot: Albin Marciniak
d172trf

Dzisiejsze święto upamiętnia wydarzenie, które miało mieć miejsce 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa i 10 dni po jego wniebowstąpieniu.

Jak głosi Ewangelia według św. Łukasza, na apostołów Jezus zesłał wtedy "Ducha Pocieszyciela". Tak miał się rozpocząć w życiu Kościoła etap, w którym uczniowie Chrystusa zaczynają wychodzić do ludzi i przekazywać dalej jego naukę.

Jak powiedział PAP historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz, "Zesłanie Ducha Świętego to wiosna Kościoła".

d172trf

Zobacz też: były minister zdrowia nagle zwrócił się do Dworczyka. "Mam niedobrą wiadomość"

Jedno z najstarszych świąt w Kościele

Dodał, że uroczystość ta to jedno z najstarszych świąt w Kościele katolickim. - Obchodzona była już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu - powiedział prof. Naumowicz.

Przypomniał, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, obchodzenie święta Zesłania zaczynano już kilkanaście godzin wcześniej od całonocnego czuwania.

d172trf

Z kolei w średniowieczu w bazylikach i katedrach istniał tego dnia zwyczaj wypuszczania w czasie nabożeństw z klatek gołębi symbolizujących Ducha Świętego.

Zielone Świątki 2021. Przystrajanie domów gałązkami

Potocznie święto Zesłania nazywa się też Zielonymi Świątkami. Święto to przypada wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. Tradycyjnie w tym czasie domy przyozdabiano zielonymi gałązkami i kwiatami, co miało zapewnić urodzaj na cały rok.

Tak zwana pięćdziesiątnica, kończy w Kościele katolickim świętowanie okresu wielkanocny i rozpoczyna w kalendarzu liturgicznym okres zwykły.

Przeczytaj też:

d172trf

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d172trf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d172trf
Więcej tematów