Trwa ładowanie...

Zielone Świątki 2021. W niedzielę święto Zesłania Ducha Świętego. Czy należy się wolne?

Zielone Świątki inaczej nazywane Świętem Zesłania Ducha Świętego to ważny dzień w kalendarzu liturgicznym. Ale tradycja sięga czasów przedchrześcijańskich. Zapłoną ogniska.

Share
Zielone Świątki. Pielgrzymka Łowicka do CzęstochowyZielone Świątki. Pielgrzymka Łowicka do CzęstochowyŹródło: PAP, fot: Waldemar Deska
d3u436o

Zielone Świątki 2021. Kiedy wypada święto Zesłania Ducha Świętego?

Zielone Świątki to święto ruchome, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jako święto Zesłania Ducha Świętego. Tradycyjnie wypada 7 dni po dniu Zmartwychwstania Pańskiego i nawiązuje do biblijnego zesłania na apostołów Ducha Świętego przez Jezusa Chrystusa. Zielone Świątki zawsze wypadają w majową niedzielę, w 2021 roku święto przypada w niedzielę 23 maja. Choć od czasu wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę ma to niewielkie znaczenie, to Zielone Świątki są dniem ustawowo wolnym od pracy. To oznacza, że sklepy są zamknięte.

Sklepy otwarte w Zielone Świątki 23 maja 2021

Jako, że niedziela 23 maja, jest raz, że świętem a dwa niedzielą niehandlową, oznacza to, że otwarte są tylko nieliczne sklepy i punkty usługowe. Należą do nich:

  • Sklepy Żabka, LEwiatan, Freshmarket, sklepy osiedlowe - pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel lub franczyzobiorca
  • Kwiaciarnie
  • lokale gastronomiczne
  • Punkty pocztowe
  • Sklepy na dworcach PKP
  • Stacje Paliw

Jako, że Zielone Świątki wypadają w niedzielę, 23 maja, to pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia nam dnia wolnego za ten dzień.

d3u436o

Zielone Świątki w Polsce

Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto Zesłania Ducha Świętego, ale ten dzień ma w Polsce również długą tradycję pogańską. Zwyczajowo to święto związane z odradzającą się po zimie przyrodą oraz wiosennymi zaduszkami. Płoną ogniska, wiele domów ozdabia się zielonymi gałązkami tataraku, odbywają się barwne procesje. Wszystko po to, by zapewnić rolnikom obfite zbiory w nowym sezonie, ale też uchronić gospodarstwa przez plagami i kataklizmami. Zielone Świątki w okresie pogańskim prawdopodobnie nosiły nazwę "Stado"

Wielka feta w stolicy. Tłumy na ulicach. "Jakbyśmy wyszli z apokalipsy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3u436o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u436o
d3u436o
Więcej tematów