Trwa ładowanie...
d4fhe38

Zgromadzenie Narodowe. Delegacja KO na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Nie będzie Borysa Budki

Borys Budka poinformował, że w zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzących w skład KO. Jako powód wskazuje łamanie konstytucji przez Andrzeja Dudę. Będzie za to reprezentacja parlamentarzystów KO, jako "wyraz szacunku dla instytucji państwowych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zgromadzenie Narodowe. Delegacja KO na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Nie będzie Borysa Budki
Zgromadzenie Narodowe. Delegacja KO na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. Nie będzie Borysa Budki (Aleksiej Witwicki / Forum, Fot: RM, Aleksiej Witwicki / Forum)
d4fhe38

Do zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta dojdzie w czwartek przed Zgromadzeniem Narodowym. Wówczas głowa państwa złoży przysięgę i obejmie urząd na drugą kadencję. Większość zaproszonych potwierdziła swoją obecność na uroczystości. Listy uczestników nie chciała za to podać Koalicja Obywatelska. Politycy ugrupowania długo zwlekali z decyzją.

W końcu głos zabrał Borys Budka. "W Zgromadzeniu Narodowym - ze względu na szacunek dla instytucji państwowych - udział weźmie delegacja parlamentarzystów KO. W zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład Koalicji Obywatelskiej, jako wyraz sprzeciwu wobec łamania przez Andrzeja Dudę Konstytucji RP" - poinformował lider PO w mediach społecznościowych.

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Zgromadzenie Narodowe. Przedstawiciele Kancelarii Sejmu podali wytyczne

d4fhe38

Tym samym wydłuża się lista osób, których nie będzie na zaprzysiężeniu prezydenta. Jako pierwszy swoją nieobecność zapowiedział senator Wadim Tyszkiewicz. Potem bojkot uroczystości z udziałem Dudy zapowiedzieli m.in. Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski, Róża Thun, Leszek Miller czy Rafał Trzaskowski. Jako ostatni do tego grona dołączył Szymon Hołownia.

Przeczytaj również: Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Wydłuża się lista nieobecnych

Wybory prezydenckie. Cezary Tomczyk mówi jasno: decyzja SN trudna do zaakceptowania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fhe38

Podziel się opinią

Share
d4fhe38
d4fhe38
Więcej tematów