Trwa ładowanie...

Rosjanie zabierają "Niedźwiedzie" z bazy Engels. Jednak się przestraszyli? [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa już 306 dni. Po kolejnej serii eksplozji w bazie lotniczej Engels, oddalonej o ponad 1300 km od granic z Ukrainą, Rosjanie zdecydowali się na przemieszczenie części swoich samolotów w głąb Rosji - do bazy Ukrainka w obwodzie amurskim. Lotnisko to znajduje się ponad 6 tysięcy km od granicy z Ukrainą. Według grupy monitorującej ruchy rosyjskich maszyn, z bazy Engels odleciało sześć bombowców strategicznych Tu-95 (nazywanych w NATO "Niedźwiedziami"). To właśnie te maszyny biorą udział w atakach na Ukrainę. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie zabierają "Niedźwiedzie" z bazy Engels. Jednak się przestraszyli?Rosjanie zabierają "Niedźwiedzie" z bazy Engels. Jednak się przestraszyli?Źródło: Wikimedia Commons, fot: Sealle
d14bmb9
d14bmb9
  • Ukraina odzyska wszystkie okupowane terytoria łącznie z Krymem - oświadczył szef wywiadu wojskowego Ukrainy generał Kyryło Budanow. - Radykalnej zmiany sytuacji na froncie w najbliższym czasie nie oczekujemy. Rosja znajduje się teraz w ślepym zaułku i jedyne miejsce, gdzie jeszcze stara się atakować, to Bachmut w obwodzie donieckim - dodał.
  • - W tym roku zostało już tylko kilka dni. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie starał się uczynić ten czas dla nas mrocznym i trudnym. Proszę, słuchajcie alarmów powietrznych w tych dniach - zaapelował do rodaków Wołodymyr Zełenski.
Trwa łączenie
22:00, 26.12.2022

"Rosyjska telewizja opowiada o dzisiejszym ataku na lotnisko Engelsa - duży dron przeleciał niezauważony 700 km nad Rosją i zaatakował obiekt wojskowy" - relacjonuje na swoim profilu na Twitterze doradca szefa MSWi Ukrainy Anton Geraszczenko.


21:37, 26.12.2022

Prezydent Ukrainy w swoim codziennym wystąpieniu do Ukraińców przedstawił sytuację na froncie i podziękował ukraińskim żołnierzom oraz wszystkim tym, którzy wspierają ich w walce z Rosjanami.21:35, 26.12.2022

Władze wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji ukraińskiego miasta Izium zmieniły nazwy ulic, którym patronowali rosyjscy twórcy; zmiany nie ominęły nawet ikonicznych postaci kultury, kojarzących się z oporem wobec reżimu, takich jak Włodzimierz Wysocki - poinformowała rosyjska sekcja BBC. 

21:25, 26.12.2022

Co jeszcze przewiduje Miedwiediew? Oddzielenie się Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii i przyłączenie do Republiki Irlandii. Poza tym, w USA ma wybuchnąć wojna domowa. Jej efektem ma być oddzielenie się Kaliforni i Teksasu. Co więcej ma powstać nowe państwo związkowe Teksasu i Meksyku. Po tej wojnie domowej w USA ma dojść do wyborów prezydenckich, które w części stanów przypisanych po wojnie republikanom ma wygrać Elon Musk. 

To nie koniec. Miedwiediew wróży także przeniesienie wszystkich ważnych instytucji finansowych i giełdowych z USA i Europy do Azji. Ma upaść MFW i Bank Światowy... "Wesołych świąt, anglosascy przyjaciele i ich radośnie chrumkające knurki" - kończy swój wpis na Telegramie Miedwiediew.

21:15, 26.12.2022

Według wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji i nowego pierwszego zastępcy w Komisji Wojskowo-Przemysłowej, Polska i Węgry zajmą zachodnie tereny Ukrainy. Następnie powstanie "IV Rzesza na bazie Niemiec i ich satelitów (Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Słowacja, Rumunia, Republika Kijowska itd.)". Po jej powstaniu (wszystko to - według Miedwiediewa ma wydarzyć się w 2023 roku) dojdzie do wojny między Francją a IV Rzeszą. Jej efektem ma być "nowy podział Europy, w tym nowy podział Polski".

21:08, 26.12.2022

Dmitrij Miedwiediew na swoim kanale na Telegramie przedstawił autorską prognozę tego, co jego zdaniem wydarzy się w 2023 roku. Jego zdniem, cena ropy wzrośnie do 150 dolarów za baryłkę, a cena gazu do 5 tysięcy dolarów za 1000 metrów sześciennych. Wielka Brytania wróci do Unii Europejskiej, która rozpadnie się po jej powrocie. Euro jako waluta zostanie zlikwidowane.


20:52, 26.12.2022

Wyjaśniła się sprawa ponownego alarmu przeciwlotniczego, jak w poniedziałek po południu rozległ się ponownie w mieście Engels w Rosji. Przypomnijmy, że w nocy na pobliskim lotnisku bazy lotnictwa strategicznego Rosji doszło do wybuchu, w którym zginęło 3 żołnierzy.  Jurij Jurin, szef departamentu bezpieczeństwa obwodu saratowskiego, stwierdził w rozmowie z agencją Ria Novosti, że "syrena została włączona w celu zwiększenia gotowości bojowej”. 


20:39, 26.12.2022

Głównym źródłem niepokoju wśród Rosjan w 2022 roku była wojna w Ukrainie - wynika z badania firmy Public Relations Development Company. Co ciekawe, ogólny poziom niepokoju wśród Rosjan podwoił się w stosunku do ubiegłego roku. 

20:37, 26.12.2022

Mieszkańcy informują serwis Flash o wybuchach w Beryslawiu w obwodzie chersońskim.20:27, 26.12.2022

Rosja nigdy nie stosowała się do cudzych warunków - tak rzecznik Kremla skomentował propozycję rozmów pokojowych w ONZ, o której mówił w poniedziałk w rozmowie z agencją AP szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

20:23, 26.12.2022

Władze Nikopola ostrzegają mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości przed ryzykiem ostrzału artyleryjskiego i proszą ich o to, by udali się do schronu.

20:20, 26.12.2022

W okolicach Sylwestra pracownicy ogrzewalni, która jest otwarta całodobowo, spodziewają się wzrostu liczby odwiedzających, ponieważ w tym okresie możliwa jest większa intensywność ostrzałów rosyjskich. - A niektórzy okoliczni mieszkańcy zapowiedzieli, że w Sylwestra przyjdą tu z szampanem, by mimo wszystko powitać Nowy Rok imprezowo, nawet jeśli ta impreza ma być w ogrzewalni - powiedział Taras. 

20:20, 26.12.2022

Taras pracuje w jednej z ogrzewalni działających w centrum Kijowa już od dwóch tygodni. Na początku nawet sobie nie wyobrażał jak ta praca będzie wyglądała. - Pracujemy w systemie zmianowym. Wymieniamy się średnio co 6-8 godzin, w zależności od ustaleń z kierownictwem. Jest nas siedmioro i na razie nie zanosi się na to, by załoga się powiększyła; po prostu nie ma takiej potrzeby - mówi mężczyzna.

Ogrzewalnia, w której pracuje Taras oferuje - podobnie jak inne podobne punkty - wodę, kawę, herbatę, herbatniki (a wszystko to bezpłatnie). Jest też generator, do którego są podłączone przedłużacze. Punkt jest też wyposażony w stoliki, krzesła, fotele, leżaki oraz internet. - Ze względu na to, że nasza ogrzewalnia jest konstrukcją tymczasową, toaleta w niej jest typu "bio", w odróżnieniu od ogrzewalni, które mieszczą się w szkołach, centrach handlowych itd. Mimo to mamy dużo ludzi i po krótkiej przerwie znów ich przybywa - relacjonuje rozmówca PAP.

20:18, 26.12.2022

W ogrzewalni w centrum Kijowa można spotkać ludzi o różnej pozycji społecznej - od emerytów, którzy chcą po prostu porozmawiać, do pracowników firm, którzy intensywnie pracują w ostatnich dniach roku - powiedział PAP Taras, jeden z pracowników tego punktu. 

20:09, 26.12.2022

Anastazja, mieszkanka Jekaterynburga, miasta położonego po azjatyckiej stronie Uralu, otrzymała wezwanie wystawione na jej syna, urodzonego w 2006 roku. Miałby się on stawić w wojskowej komendzie uzupełnień 16 stycznia 2023 roku. Tymczasem chłopiec zmarł 14 lat temu w wieku 2,5 roku z powodu wodogłowia i porażenia mózgowego - informuje serwis "The Insider".

19:54, 26.12.2022

Rząd Ukrainy dąży do zorganizowania szczytu pokojowego do końca lutego, najlepiej w ONZ, z sekretarzem generalnym Antonio Guterresem jako potencjalnym mediatorem - powiedział agencji AP minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.  Zapytany o to, czy Rosja zostanie zaproszona na szczyt, Kułeba powiedział, że Rosja musiałaby najpierw zostać postawiona przed sądem międzynarodowym za zbrodnie wojenne. 

19:38, 26.12.2022

Rosjanie mianowali nowego dowódcę Zachodniego Okręgu Wojskowego, informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Generał Siergiej Kuzowlew został zdymisjonowany ze stanowiska dowódcy  zaledwie po miesiącu. Nowym dowódcą został generał Jewgienij Nikiforow. To już czwarty dowódca Zachodniego Okręgu Wojskowego od początku inwazji na Ukrainę.

19:24, 26.12.2022

Rosyjskie dowództwo opuściło Kreminną, do którego zbliżają się wojska ukraińskie, a niedaleko miasta toczą się już walki  - poinformowal na swim profilu na Twitterze Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego.


18:58, 26.12.2022

Tempo produkcji w Rosji pocisków rakietowych typu Iskander, Kalibr i Ch-101 nie pozwala armii rosyjskiej na tak częste zmasowane ataki na Ukrainę, jak planowało dowództwo w Moskwie - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. - Nie ma korelacji pomiędzy używaniem tych rakiet i ich produkcją w zakładach - oto dlaczego liczba możliwych ostrzałów rakietowych spada - powiedział Ihnat.

18:47, 26.12.2022

Rosja przygotowuje się do nowego zmasowanego ataku na terytorium Ukrainy - ostrzega rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Może ona nastąpić z Morza Czarnego, gdzie Rosjanie trzymają okręty z rakietami "Kalibr".

18:21, 26.12.2022

Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow potwierdził informacje o wybuchach w Charkowie.

18:15, 26.12.2022

Do samochodu wrzucił jedzenie dla niemowlaków i ruszył na granicę z Ukrainą. To, co miało być kilkunastogodzinnym wypadem, zmieniło się w wielomiesięczną walkę o życie. Nie o swoje życie walczył jednak neurochirurg Łukasz Grabarczyk. Wyrwał śmierci dziesiątki rannych ukraińskich żołnierzy. 

18:13, 26.12.2022

W mieście Engels, gdzie znajduje się rosyjska baza lotnicza, znów rozległ się alarm przeciwlotniczy.


18:07, 26.12.2022

- Ukraińcy mają prawo atakować i powinni to robić. Problem polega na tym, że decyzje polityczne zmuszają ich do defensywy. A defensywą nie wygrywa się wojny - zauważa gen. Waldemar Skrzypczak. W ten sposób były dowódca Wojsk Lądowych komentuje eksplozje na rosyjskim lotnisku Engels. Kreml oskarża o atak Ukrainę. Ukraina oficjalnie nie przyznała się jednak do uderzenia. 

17:58, 26.12.2022


17:41, 26.12.2022

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jest gotów "negocjować ze wszystkimi zaangażowanymi w ten proces akceptowalne rozwiązania” dotyczące wojny na Ukrainie - poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.  - To nie my odmawiamy negocjacji, tylko oni  - dodał.

17:13, 26.12.2022

Mieszkańcy donoszą o wybuchach w tymczasowo okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim.

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Ukrinform, Ukraińska Pravda, Reuters, Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14bmb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d14bmb9
Więcej tematów