Jemiołuszki "dały w szyję"? Zdjęcie robi furorę w sieci. Prawda może być inna

W mediach społecznościowych ukazały się zdjęcia nieruchomo leżących ptaków. W sieci rozgorzała dyskusja, że jemiołuszki nie były martwe, lecz jedynie skosztowały sfermentowanych jagód jarzębiny, co wpłynęło na ich stan. Na fotografię zareagował Związek Pracodawców Parków Narodowych i poddał w wątpliwość krążącą w sieci teorię.

Zdjęcie robi furorę w sieci. Te ptaki nie są martwe, są pijane
Zdjęcie robi furorę w sieci. Te ptaki nie są martwe, są pijane
Źródło zdjęć: © East News, Twitter

Zdjęcie 13 jemiołuszek leżących na chodniku ukazało się w mediach społecznościowych.

"Jakby co, to są to pijane jemiołuszki. Zjadają sfermentowane jagody jarzębiny i się upijają. Warto zabrać je z chodnika, a w najlepszym razie umieścić gdzieś w ciepłym miejscu aż do wytrzeźwienia i wypuścić" - napisał autor wpisu na Twitterze.

Zdjęcie błyskawicznie zaczęło robić furorę w sieci. Zareagował na to Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych. W swoim wpisie na Facebooku poddał w wątpliwość dwie sprawy. Po pierwsze, ZPPPN zwraca uwagę, że "jemiołuszki nie upijają się 'w trupa', bo byłoby to dla nich nieuzasadnione biologicznie". Możliwość latania jest podstawą ich obrony przed drapieżnikami. Po drugie, ich zdaniem wątpliwości budzi fakt, że żaden osobnik nie spadł na trawę, a to może wskazywać, że okoliczności powstania zdjęcia mogą być inne.

"Pijane ptaki"

Wiele gatunków ptaków, a zwłaszcza jemiołuszki, uwielbia zajadać się sfermentowanymi owocami jarzębiny czy ostrokrzewu. Alkohol powstaje w tych owocach na skutek fermentacji, w okresie pierwszych mrozów. Wówczas skrobia ulega rozkładowi do cukrów prostych pod wpływem niskiej temperatury. Następujący później okres odwilży sprzyja przedostawaniu się do owoców zarodników drożdży, które dodatkowo wzmacniają proces fermentacji.

Smakoszami owoców z alkoholem są zwłaszcza jemiołuszki. Ptaki te wówczas mają problemy z koordynacją ruchów podczas latania i chodzenia, a niejednokrotnie ich stan upojenia jest tak znaczny, że w ogóle nie są w stanie chodzić czy latać.

Gdy znajdziemy ptaka będącego "pod wpływem", należy go umieścić w kartonowym pudełku z otworami i dać mu kilka godzin na wytrzeźwienie, a następnie wypuścić.

Źródło: Twitter, nauklove.pl

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Zobacz też: Test na szczelność wiekowej lodówki. Wystarczy tylko banknot!

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (182)