Trwa ładowanie...

Zbigniew Ziobro kieruje wniosek o wznowienie postępowania w sprawie drukarza Łodzi

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania w sprawie drukarza z Łodzi Adama J. Mężczyzna w 2015 roku odmówił wydrukowania plakatu, bo promował on wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Sądy uznały, że popełnił on wykroczenie.

Share
Zbigniew Ziobro kieruje wniosek o wznowienie postępowania w sprawie drukarza Łodzi
Źródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d129p4z

- Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi - poinformował na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

- Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis Kodeksu wykroczeń, który przewiduje karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny - tłumaczył wiceminister Romanowski. Dodał, że drukarz z Łodzi odmówił wykonania usługi z powodu swoich przekonań.

d129p4z

- Chodzi o wolność sumienia. Zawsze będziemy ją chronić - zadeklarował wiceminister.

Drukarz z Łodzi, Adam. J. odmówił wydrukowanie plakatu, który promował wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Fundacja, która zamawiała plakat, stwierdziła, że mężczyzna złamał w ten sposób prawo i zaskarżyła go do sądu.

Sprawę rozpatrzył najpierw sąd rejonowy, a później okręgowy. Oba uznały winę drukarza.

d129p4z

We wrześniu 2017 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację na korzyść drukarza. Argumentował wtedy, że wyrok naruszył konstytucyjną zasadę wolności sumienia. Sąd Najwyższy odrzucił jednak kasację.

- Sąd stanął po stronie przemocy państwa - skrytykował decyzję SN Zbigniew Ziobro. I skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

d129p4z

Podziel się opinią

Share
d129p4z
d129p4z
Więcej tematów