Trwa ładowanie...
d4b1kkw

Zbigniew Ziobro kieruje wniosek o wznowienie postępowania w sprawie drukarza Łodzi

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania w sprawie drukarza z Łodzi Adama J. Mężczyzna w 2015 roku odmówił wydrukowania plakatu, bo promował on wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Sądy uznały, że popełnił on wykroczenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro chce wznowienia postępowania na korzyść drukarza z Łodzi
Zbigniew Ziobro chce wznowienia postępowania na korzyść drukarza z Łodzi (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d4b1kkw

- Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi - poinformował na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

- Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis Kodeksu wykroczeń, który przewiduje karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny - tłumaczył wiceminister Romanowski. Dodał, że drukarz z Łodzi odmówił wykonania usługi z powodu swoich przekonań.

Zobacz także:Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. drukarza i LGBT

d4b1kkw

- Chodzi o wolność sumienia. Zawsze będziemy ją chronić - zadeklarował wiceminister.

Drukarz z Łodzi, Adam. J. odmówił wydrukowanie plakatu, który promował wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Fundacja, która zamawiała plakat, stwierdziła, że mężczyzna złamał w ten sposób prawo i zaskarżyła go do sądu.

Sprawę rozpatrzył najpierw sąd rejonowy, a później okręgowy. Oba uznały winę drukarza.

Zobacz także: Zbigniew Ziobro skieruje do Trybunału Konstytucyjnego sprawę drukarza. "Gwałt państwa na wolności"

We wrześniu 2017 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację na korzyść drukarza. Argumentował wtedy, że wyrok naruszył konstytucyjną zasadę wolności sumienia. Sąd Najwyższy odrzucił jednak kasację.

- Sąd stanął po stronie przemocy państwa - skrytykował decyzję SN Zbigniew Ziobro. I skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

d4b1kkw

Podziel się opinią

Share
d4b1kkw
d4b1kkw
Więcej tematów