Zaskoczenie w Ukrainie. Zełenski podpisuje dwie ustawy o mobilizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek poborowych z 27 do 25 lat - dokument czekał na jego podpis aż 10 miesięcy. Oprócz tego Zełenski podpisał ustawę, która zobowiązuje mężczyzn do ponownego stanięcia przed komisją lekarską i przeprowadzenia badań. Mają na to 9 miesięcy.

Mobilizacja w Ukrainie
Mobilizacja w Ukrainie
Źródło zdjęć: © TG
Mateusz Czmiel

Na stronie internetowej Rady napisano, że we wtorek wpłynęła do niej ustawa podpisana przez prezydenta. Parlament przegłosował ją pod koniec maja 2023 r.

Dostęp do 140 tys. poborowych

Dlaczego Zełenski tak długo zwlekał z jej podpisaniem? W listopadzie 2023 roku Bloomberg napisał: "niechęć Zełenskiego do podpisania ustawy wynika z jego chęci poznania jasnego planu tego, co jego wojsko chce osiągnąć poprzez powołanie; w jaki sposób zostaną rozmieszczeni nowi rekruci i jak zaplanować rotację dla tych, którzy są na polu bitwy od 21 miesięcy".

Według szacunków nowe przepisy zapewnią dostęp do dodatkowych 140 tys. potencjalnych poborowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Nagranie z miejsca ataku Izraela na wolontariuszy

W grudniu ubiegłego roku prezydent Ukrainy oświadczył, że armia proponuje zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób. Zastrzegł jednak, że "jest to bardzo delikatna sprawa".

W ostatnich miesiącach liczni eksperci alarmują, że jedną z przyczyn, z powodu których Ukraina może mieć trudności z odzyskaniem inicjatywy na froncie, są mniejsze zasoby mobilizacyjne w porównaniu z Rosją.

Ponowna kwalifikacja wojskowa

Kolejnym ruchem Zełenskiego było podpisanie po dwóch miesiącach od przyjęcia, ustawy o elektronicznym urzędzie poborowym. Ministerstwo obrony Ukrainy zapewniło, że na ten moment nie będą wysyłane elektroniczne wezwania do wojska.

Zełenski podpisał także ustawę (nr 10313), która znosi zasadę "ograniczonej sprawności" personelu wojskowego.

Jak opisuje agencja Unian, teraz wszyscy mężczyźni uznani wcześniej za "ograniczająco zdolnych" do służby wojskowej będą musieli ponownie przejść (w ciągu dziewięciu miesięcy) badania przed wojskową komisją lekarską, po której zostanie im przydzielony jeden z dwóch statusów – "zdolny" lub "niezdolny" do służby wojskowej.

Mobilizacja także w Rosji

W niedzielę rosyjski dyktator Władimir Putin podpisał dekret o wiosennym poborze do służby wojskowej w Federacji Rosyjskiej. "Od 1 kwietnia do 15 lipca do służby wojskowej w Federacji Rosyjskiej zostanie powołanych 150 tys. osób w wieku od 18 do 30 lat" - czytamy w dokumencie.

Dekret nakazuje także zwolnienie ze służby wojskowej żołnierzy, marynarzy, sierżantów i brygadzistów, których okres służby wojskowej w ramach poboru upłynął.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
mobilizacjaukrainaprzepisy

Wybrane dla Ciebie