Zaskakujący sondaż. KO nokautuje PiS. Znaczna różnica
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów uzyskałoby nie Prawo i Sprawiedliwość, a Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Partia Donalda Tuska odnotowała imponujący wzrost notowań w porównaniu z badaniem z listopada. Do Sejmu weszłoby łącznie pięć ugrupowań.
W grudniowym badaniu Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) uzyskała 32 proc. poparcia. To wzrost aż o 4 punkty procentowe w porównaniu z badaniem tego samego ośrodka z listopada. Wówczas KO mogła liczyć na 28 proc. poparcia.
Tym samym rządzące Prawo i Sprawiedliwość po wielu miesiącach dominacji spadło na drugie miejsce, notując w grudniu 28 proc. poparcia (w listopadzie - 30 proc.).
Kantar przypomina, że to już trzecie sondażowe zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w tym roku. "Chociaż Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska zmieniają się miejscami, to gdy przyjrzymy się kolejnym pomiarom, widzimy tendencję wzrostową KO i spadkową PiS. Te zmiany i wahania mają prawdopodobnie związek ze zmniejszającą się mobilizacją elektoratu Prawa i Sprawiedliwości" - zaznaczono w komentarzu.
Zdaniem analityków pracowni, gorsze notowania PiS wynikają m.in. z pogarszającej się sytuacji materialnej wielu Polaków, na którą wpłynęła utrzymująca się wysoka inflacja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: rząd przyłożył rękę do problemu, który będzie się mścił na nas latami
Cztery partie w Sejmie. Najnowszy sondaż parlamentarny
Podium zmyka Lewica z poparciem 10 proc. respondentów (wzrost o 3 proc. w porównaniu z listopadem). Do Sejmu weszłaby jeszcze Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 9 proc. (bez zmian) oraz będąca na granicy progu wyborczego Konfederacja z poparciem 5 proc. wyborców (wzrost o 1 proc.).
Progu wyborczego nie przekroczyłoby natomiast PSL. Chęć głosowania na ludowców zadeklarowało jedynie 2 proc. ankietowanych (w listopadzie - 4 proc.). Do Sejmu nie weszłyby także inne ugrupowania: Kukiz'15 - 1 proc. (wcześniej 2 proc.), Porozumienie - 1 proc. (bez zmian) oraz AgroUnia - 1 proc. (w listopadzie 0 proc.).
Zmniejszył się odsetek osób, które nie wiedzą, na kogo oddadzą swój głos. Przed miesiącem było ich 15 proc., podczas gdy obecnie - 11 proc.
Sondaż. Blisko 70 proc. frekwencja
Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 67 proc. badanych (w tym 30 proc. "zdecydowanie tak", a 37 proc. "raczej tak"). Głosować nie zamierza 23 proc. (14 proc. "raczej nie", a 9 proc. "zdecydowanie nie"). 10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.
W sondażu zwrócono uwagę, że w grudniu - w porównaniu z listopadem - o 5 pkt proc. wzrósł odsetek osób raczej niezamierzających głosować, a o 2 pkt proc. zmalał odsetek osób zdecydowanie nieplanujących wziąć udziału w głosowaniu. O 2 pkt proc. zmalał także odsetek respondentów niezdecydowanych, czy pójdą głosować.
Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 2-7 grudnia 2022 roku metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 970 pełnoletnich mieszkańców Polski.
Źródło: PAP