Zasadnicza służba wojskowa powinna wrócić? Duża część Polaków jest za

Niemal 45 proc. Polaków jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej - wynika z badania agencji SW Research dla "Wprost". Najmniej chętnych jest w najmłodszej grupie wiekowej.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki
Kamila Gurgul

Potencjalna wojna Rosji z NATO jest coraz częściej poruszanym tematem w przestrzeni publicznej. Eksperci podczas debaty Wirtualnej Polski "Widmo agresji" podkreślali, że Putin nie jest osobą, która wyklucza rozwiązania siłowe. Były żołnierz GROM Paweł Mateńczuk, powiedział, że "jest zaskoczony tym, że my jesteśmy zaskoczeni, że Rosja stanowi dla nas jakieś zagrożenie". - Proszę sięgnąć w historię naszego kraju, czy był jakiś okres przez ostatnie 300 lat, że nie byliśmy zagrożeni przez Rosję - mówił podczas debaty WP.

W związku z tym wraca również temat powszechnej służby wojskowej. Z badań agencji SW Research dla "Wprost" wynika, że 44,7 proc. Polaków jest za przywróceniem powszechnej służby wojskowej. Przeciwnego zdania jest 35,3 proc. badanych, a 20 proc. nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.

Z badań wynika, ze bardziej konkretni w tej kwestii są mężczyźni, ponieważ tylko 15,3 proc. wskazało, że nie ma zdania w tej sprawie (24,2 proc. kobiet odpowiedziało "nie wiem"). Z tego wynika również, że mężczyźni częściej opowiadali się za powszechną służbą wojskową (46,6 proc.), niż kobiety (42,9 proc.).

Przeciwko obowiązkowej służbie opowiedziało się 38,1 proc. mężczyzn i 32,9 proc. kobiet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najwięcej osób popiera, bo ponad połowa (50,3 proc.) zasadniczą służbę wojskową w przedziale wiekowym 35-49 lat, a najmniej osoby, których taka zmiana dotyczyłaby w największym stopniu, czyli badanych do 24. roku życia (31,8 proc.). To również ta najmłodsza grupa najczęściej opowiadała "nie" (48,5 proc.) Za to najrzadziej "nie" odpowiadała najstarsza grupa wiekowa 50+ (30,6 proc).

Źródło: WPROST

Wybrane dla Ciebie