Zamrożenie ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023. Kto musi złożyć wniosek?
Zgodnie z zapowiedziami rządu, w 2023 cena energii elektrycznej do wyznaczonego limitu zużycia, zostanie utrzymana na poziomie z 2022 roku. Podpisana przez prezydenta ustawa wskazuje trzy progi, po których przekroczeniu opłaty za zużyty prąd będą naliczane po nowych stawkach. Kto musi złożyć wniosek o zamrożenie ceny prądu? To kilka milionów Polaków.
29.11.2022 | aktual.: 29.11.2022 14:21
Zamrożenie ceny prądu w 2023 roku, to jeden ze sposobów walki rządu ze skutkami kryzysu energetycznego i najwyższej od lat inflacji. Podpisana przez prezydenta ustawa jest elementem Tarczy Solidarnościowej.
Zamrożenie ceny prądu. Ile wynoszą limity?
Zgodnie z przyjętą ustawą, dotyczącą zamrożenia cen energii elektrycznej, niektóre gospodarstwa domowe mogą liczyć na wyższy limit zużycia prądu. Dopiero po jego przekroczeniu, każda zużyta kWh zostanie podliczona zgodnie z nowymi cennikami, przedstawionymi przez operatorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podstawowy limit dla większości gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh. Do tego zużycia MWh energii będzie kosztować maksymalnie 693 złote. Dwa wyższe progi, zapewniające zamrożenie ceny prądu w 2023 roku wynoszą:
- 2,6 tys. kWh dla gospodarstw, które zamieszkują osoby z niepełnosprawnością,
- 3 tys. kWh dla gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz dla rolników.
Ustawodawca przewidział również dodatkowy upust dla osób, które w okresie od października do grudnia 2022 roku zużyją co najmniej 10 proc. mniej energii niż w roku ubiegłym. Upust wyniesie 10 procent kosztów energii, zużytej w tożsamym okresie 2023 roku.
Limity zużycia energii w 2023. Kto musi złożyć wniosek o zamrożenie ceny prądu?
Aby skorzystać z podstawowego limitu 2 tys. kWh, nie trzeba składać żadnego wniosku. Dostawcy energii elektrycznej samodzielne dokonają rozliczenia odbiorców, według przyjętych przez rząd zasad. O złożeniu stosownych dokumentów powinny jednak pamiętać osoby, którym przysługuje wyższy próg zużycia prądu. Aby skorzystać z limitu przewidzianego w ustawie, niezbędne będzie złożenie oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Wniosek o zamrożenie ceny prądu, należy przekazać do dostawcy energii najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku. Warto pamiętać o dołączeniu do dokumentów odpowiednich poświadczeń:
- decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok - w przypadku rolników
- skanu Karty Dużej Rodziny, zawierający ważny numer karty - w przypadku rodzin, które mają na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci
- orzeczeniu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - w przypadku osób z niepełnosprawnością.
Wniosek o zamrożenie ceny energii. Wzór
Wzory oświadczeń, dla osób uprawnionych do skorzystania z wyższego limitu zużycia energii elektrycznej po niższej cenie, są udostępniane przed spółki energetyczne. Wypełnione wnioski wraz z odpowiednimi poświadczeniami można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty oraz online - przez system ePUAP. W tym przypadku niezbędne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.