Wyższy limit prądu. 3000 kwh dla seniorów. Są warunki
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej to odpowiedź rządu na kryzys energetyczny. Stała cena za energię w 2023 roku na poziomie z tego roku dotyczyć będzie osób zużywających do 2000 kWh. Zamrożenie cen prądu i większy limit przewidziany jest m.in. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Okazuje się, że dotyczy to także części seniorów.
03.10.2022 09:17
Stała opłata za energię elektryczną ma pomóc w obniżeniu rachunków. Projekt zakłada zamrożenie cen prądu w 2023 roku dla wszystkich gospodarstw domowych na poziomie z 2022 roku. Gwarantowana cena za energię elektryczną oraz jej limity podzielone zostały następująco:
- do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych
- do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami
- do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników
Po przekroczeniu wprowadzonych limitów, gospodarstwa domowe będą rozliczane w sposób adekwatny do cen i stawek opłat z 2023 roku. Oznacza to, że za każdą kolejną zużytą kWh, trzeba będzie zapłacić więcej. Na większy limit zużycia mogą liczyć seniorzy, którzy doczekali się co najmniej trojga dzieci i posiadają Kartę Dużej Rodziny.
Zamrożenie cen prądu. Z jakiego limitu mogą skorzystać seniorzy?
Większy limit zużycia energii elektrycznej przewidziany jest m.in. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Z tego rozwiązania mogą skorzystać również seniorzy. Od 2019 roku o dokument mogą ubiegać się nie tylko rodzice, którzy obecnie wychowują troje lub więcej dzieci, ale również osoby, których dzieci są już dorosłe i wyprowadziły się z domu. Oznacza to, że Karta Dużej Rodziny przysługuje również emerytom i rencistom, którzy mają duże potomstwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozwiązanie to nie przewiduje granicy wiekowej. Każda starsza osoba, która odchowała co najmniej troje dzieci, może skorzystać i zwiększyć limit przy zamrożeniu cen prądu z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie. Trzeba jednak spieszyć się z wyrobieniem Karty Dużej Rodziny, ponieważ projekt zakłada, aby w dniu wejścia ustawy w życie mieć już wyrobiony dokument.
Warto podkreślić, że o kartę można ubiegać się niezależnie od tego, jaki dochód obowiązuje w rodzinie. Wydawana jest bezpłatnie i umożliwia skorzystanie z wielu zniżek dla rodzin trzy plus. Są to m.in. dodatkowe uprawnienia w transporcie publicznym, edukacji, sporcie, wypoczynku i rekreacji. Wniosek o otrzymanie Karty Dużej Rodziny składać można w urzędzie miasta lub gminy bądź w formie elektronicznej.