Trwa ładowanie...

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Jest oficjalna data

Wiceszef Kancelarii Prezydenta poinformował, że żałoba po byłym premierze rozpocznie się w nocy z czwartku na piątek. Potrwa do soboty do godz. 19. Decyzję oficjalnie potwierdził Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera.

Share
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Jest oficjalna data
Źródło: PAP
d1gp1xl

Jak powiedział na antenie TVP Info Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta żałoba narodowa zacznie się w nocy z czwartku na piątek. Potrwa do soboty do godz. 19. Decyzję potwierdził Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera. Prezydencki minister Andrzej Dera już wcześniej informował, że żałoba będzie trwała dłużej niż jeden dzień, bo były premier "był jednym z najwybitniejszych Polaków".

"Miejscem pochówku będą Powązki Wojskowe. Wszystkie szczegóły zostały opracowane w porozumieniu z rodziną. Wolą rodziny kierowaliśmy się we wszystkich przygotowaniach" - podaje KPRM. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek. O godz. 9 trumna z ciałem Olszewskiego zostanie wystawiona w hallu KPRM. Msza żałobna zostanie odprawiona w sobotę, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Podczas pobytu w domu stracił przytomność i został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. W przeszłości był obrońcą w procesach politycznych, pełnił też funkcję doradcy prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. W 1991 r. został premierem. Jego gabinet został odwołany w w czerwcu 1992 r.

Jak wcześniej informował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy i odbędzie się z "pełnym ceremoniałem". Andrzej Duda mówił po śmierci byłego polityka, że zarządzenie żałoby uważa za konieczne, a pożegnanie polityka "wymaga stosownej powagi".

Zobacz także: Gronkiewicz-Waltz chwali Brudzińskiego: sprawdził się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gp1xl

Podziel się opinią

Share
d1gp1xl
d1gp1xl
Więcej tematów