Qaqwqwrqw

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Jest oficjalna data

Wiceszef Kancelarii Prezydenta poinformował, że żałoba po byłym premierze rozpocznie się w nocy z czwartku na piątek. Potrwa do soboty do godz. 19. Decyzję oficjalnie potwierdził Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znana jest oficjalna data żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego
Znana jest oficjalna data żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego (PAP)
Qaqwqwrqw

Jak powiedział na antenie TVP Info Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta żałoba narodowa zacznie się w nocy z czwartku na piątek. Potrwa do soboty do godz. 19. Decyzję potwierdził Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera. Prezydencki minister Andrzej Dera już wcześniej informował, że żałoba będzie trwała dłużej niż jeden dzień, bo były premier "był jednym z najwybitniejszych Polaków".

"Miejscem pochówku będą Powązki Wojskowe. Wszystkie szczegóły zostały opracowane w porozumieniu z rodziną. Wolą rodziny kierowaliśmy się we wszystkich przygotowaniach" - podaje KPRM. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek. O godz. 9 trumna z ciałem Olszewskiego zostanie wystawiona w hallu KPRM. Msza żałobna zostanie odprawiona w sobotę, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Qaqwqwrqw

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Podczas pobytu w domu stracił przytomność i został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. W przeszłości był obrońcą w procesach politycznych, pełnił też funkcję doradcy prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. W 1991 r. został premierem. Jego gabinet został odwołany w w czerwcu 1992 r.

Jak wcześniej informował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy i odbędzie się z "pełnym ceremoniałem". Andrzej Duda mówił po śmierci byłego polityka, że zarządzenie żałoby uważa za konieczne, a pożegnanie polityka "wymaga stosownej powagi".

Qaqwqwrqw

Zobacz także: Gronkiewicz-Waltz chwali Brudzińskiego: sprawdził się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw