Trwa ładowanie...

Żałoba narodowa – 19 stycznia 2019. Andrzej Duda oficjalnie ogłosił, że w dzień pogrzebu Pawła Adamowicza cała Polska pogrąży się w zadumie

Żałoba narodowa – 19 stycznia 2019. Prezydent Andrzej Duda chce upamiętnić tragiczną śmierć Pawła Adamowicza. W sobotę cała Polska pogrążyła się w zadumie.

Share
Żałoba narodowa – 19 stycznia 2019. Andrzej Duda oficjalnie ogłosił, że w dzień pogrzebu Pawła Adamowicza cała Polska pogrąży się w zadumie
Źródło: Facebook.com
dbz6y3m

Żałoba narodowa – 19 stycznia 2019

Prezydent Polski, Andrzej Duda, ogłosił żałobę narodową. Będzie obowiązywała od piątku, 18 stycznia od godziny 17 do soboty, 19 stycznia, do godziny 19. W ten sposób Andrzej Duda zamierza uczcić pamięć prezydenta Gdańska.
Trzydniowa żałoba rozpoczęła się już w Warszawie. Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, apeluje o ograniczenie imprez kulturalnych w tym smutnym okresie.
W dzień pogrzebu Adamowicza wszelkie imprezy kulturalne oraz rozrywkowe zostaną odwołane również na Śląsku. Wiadomo, że Teatr Wyspiańskiego w Katowicach odwołał już planowaną na sobotę premierę. Nie odbędą się również sobotnie przedstawienia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W Częstochowie żałoba obowiązuje już od początku tygodnia. Cześć Pawłowi Adamowiczowi oddał także Poznań. Wszystkie flagi miasta opuszczono do połowy masztu, a mieszkańcom udostępniono księgę kondolencyjną, w głównej siedzibie UMP przy placu Kolegiackim.

Żałoba narodowa – tragiczna śmierć Pawła Adamowicza

Do zamachu na życie Pawła Adamowicza doszło w niedzielę 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Wówczas napastnik, zidentyfikowany później jako 27-letni Stefan W., zadał prezydentowi Gdańska kilka ciosów nożem. Następnie mężczyzna chwycił mikrofon i zaczął przemawiać do zgromadzonego pod sceną tłumu. Wówczas zainterweniował dźwiękowiec, szybko obezwładniając napastnika, a prezydent Gdańska został przewieziony do szpitala. Niestety, okazało się że rany zadane ostrym narzędziem doprowadziły do zbyt poważnych obrażeń i, mimo pięciogodzinnej operacji, Adamowicz zmarł.

Sobota to, jak na razie, jedyna oficjalna informacja dotycząca jego pogrzebu. Szczegóły dotyczące uroczystości mają zostać podane w środę, 16 stycznia, na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

dbz6y3m

Podziel się opinią

Share
dbz6y3m
dbz6y3m
Więcej tematów