Koniec batalii o flagę Rosji. Jest decyzja sądu w Berlinie
Wyższy Sąd Administracyjny w Berlinie utrzymał w mocy policyjny zakaz wywieszania rosyjskich flag w stolicy Niemiec 8 i 9 maja. Wcześniej sąd niższej instancji zakaz ten odwołał.
Berlińska policja, aby zapewnić "godne upamiętnienie poległych żołnierzy byłej Armii Radzieckiej", wydała zakaz wywieszania flag rosyjskich i ukraińskich. Zabronione miało być również odtwarzanie pieśni marszowych i wojskowych, a także "wygłaszanie wypowiedzi, które ze względu na obecną sytuację mogą oznaczać aprobatę lub gloryfikację" rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Od decyzji tej złożono odwołania. W piątek berliński sąd administracyjny uchylił zakaz wywieszania ukraińskich flag na sowieckich pomnikach w Treptow, Tiergarten i Schoenholzer Heide. W uzasadnieniu sądu stwierdzono, że zarządzenie jest "w oczywisty sposób niezgodne z prawem". Nie przedstawiono "żadnych dowodów, które pozwoliłyby przyjąć, że bezpieczeństwo publiczne jest zagrożone".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Berlińska policja napisała w piątek w nocy na Twitterze, że nie będzie się odwoływać od tej decyzji.
Zakaz dla rosyjskich flag w Berlinie
W sobotę ten sam sąd uchylił również policyjny zakaz wywieszania rosyjskich flag na tych pomnikach. W niedzielę rano berlińska policja złożyła w tej sprawie odwołanie do drugiej instancji - Wyższego Sądu Administracyjnego. W poniedziałek sąd uznał tę skargę za zasadną.
"Wywieszanie flag rosyjskich i flag ZSRR oraz wstęgi i flagi św. Jerzego pozostaje zabronione w wyznaczonych miejscach pamięci" - poinformowała na swoim profilu na Twitterze berlińska policja.
Zdaniem sądu berlińska policja trafnie uznała, że symbole te mogły być rozumiane "jako deklaracja sympatii dla działań wojennych" Rosji w Ukrainie.
Czytaj też:
Źródło: eurointegration.com.ua, berliner-zeitung.de