Kontrowersyjna decyzja Berlina
Jest zgoda na wywieszanie rosyjskich flag i symboli podczas obchodów zakończenia II wojny światowej w Berlinie. Dotyczy to konkretnie wydarzenia zaplanowanego na 9 maja przy ulicy 17 Czerwca. Policja już złożyła odwołanie od tej decyzji.
Sąd administracyjny w Berlinie zezwolił na wywieszanie rosyjskich flag i symboli podczas obchodów zakończenia II wojny światowej. Dotyczy to konkretnie wydarzenia zaplanowanego na 9 maja przy ulicy 17 Czerwca - powiedział w niedzielę rzecznik policji stacji rbb. Policja złożyła odwołanie od tej decyzji.
Pierwotnie policja wydała zakaz umieszczania rosyjskich i ukraińskich flag oraz symboli wokół sowieckich pomników w Treptow, Tiergarten i Schoenholzer Heide 8 i 9 maja. W tych dwóch dniach obchodzona jest 78. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężny atak rakietowy z Gradów. Celem wagnerowcy
W piątek sąd administracyjny zniósł zakaz używania ukraińskich symboli. Berlińska policja nie odwołała się od tego, jak powiedział rbb rzecznik policji.
Zakaz został zniesiony
Wcześniej berlińska policja, aby zapewnić "godne upamiętnienie poległych żołnierzy byłej Armii Radzieckiej" wydała zakaz wywieszania flag rosyjskich i ukraińskich, zabronione miało być również odtwarzanie pieśni marszowych i wojskowych, a także "wygłaszanie wypowiedzi, które ze względu na obecną sytuację mogą oznaczać aprobatę lub gloryfikację" rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ukraińskie stowarzyszenie "Vitsche" złożyło odwołanie od zakazu wywieszania flagi i wygrało sprawę. W uzasadnieniu sądu, które jest dostępne dla rbb, stwierdzono, że zarządzenie jest "w oczywisty sposób niezgodne z prawem". Nie przedstawiono "żadnych dowodów, które pozwoliłyby przyjąć, że bezpieczeństwo publiczne jest zagrożone".
Decyzja sądu z piątku odnosi się tylko do ukraińskich flag; rosyjskie pozostają zakazane - podaje rbb24.