Trwa ładowanie...

"Przekroczenie granic". Jest stanowcza odpowiedź Niemiec [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 339. dzień wojny. Po tym jak rząd w Berlinie zgodził się na dostarczenie na front czołgów Leopard, przedstawiciele ukraińskich władz zaczęli apelować o przekazanie Ukrainie również zachodnich myśliwców. Pytany o tą kwestię minister obrony Niemiec Boris Pistorius odparł, że to "nie wchodzi w grę". - Samoloty myśliwskie są znacznie bardziej złożonymi systemami niż czołgi. Mają też zupełnie inny zasięg i siłę rażenia. To byłoby przekroczenie granic, przed którym obecnie ostrzegam - podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraina otrzyma zachodnie myśliwce? Niemcy znów zaskakująUkraina otrzyma zachodnie myśliwce? Niemcy znów zaskakująŹródło: U.S. Air Force photo, Wikipedia Commons
d4hds1v
d4hds1v
  • - W miejscowości Kryliwka nad Morzem Azowskim widziano białoruskich żołnierzy. Rozpoznano ich po naszywkach na mundurach - podał Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer Melitopola. Ukraińska armia weryfikuje te rewelacje.
  • Moskwa zareagowała na decyzje Zachodu. "Czwartkowy zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę to reakcja Kremla na decyzje państw Zachodu w sprawie przekazania czołgów ukraińskim siłom zbrojnym" - przekazał ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Matti Maasikas.


Trwa łączenie
05:28, 28.01.2023

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs oświadczył w piątek, że 30 państw NATO oraz Szwecja i Finlandia powinny mieć pełne prawo do współdecydowania podczas najbliższego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie. Wileński szczyt NATO, w którym wezmą udział głowy państw oraz szefowie rządów, zaplanowano na 11-12 lipca.

04:41, 28.01.2023

- Kraje zachodnie dostarczą Ukrainie 321 czołgów - powiedział ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko.

03:49, 28.01.2023

Roskomnadzor, rosyjski organ odpowiedzialny za kontrolę mediów i cenzurę, poinformował w piątek o zablokowaniu stron internetowych FBI i CIA z powodu publikowania "nieprawdziwych informacji, dyskredytujących rosyjskie siły zbrojne".

Odnosząc się do tego, przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył, że krok władz w Moskwie nie jest zaskakujący i przypomniał, że Kreml zablokował wcześniej wiele innych stron internetowych, w tym Twitter, Instagram i Facebook.

03:02, 28.01.2023

Korea Płn. skrytykowała w sobotę USA za obietnicę dostarczenia czołgów Ukrainie twierdząc, że Waszyngton "ponownie przekracza czerwoną linię aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej" - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

02:15, 28.01.2023

W magazynie materiałów budowlanych, leżącym na terenie chętnie odwiedzanego marketu "Sindika" pod Moskwą, wybuchł w nocy pożar. Ogień objął budynek, w którym przechowywane są produkty malarskie oraz paliwa i smary. W ostatnim czasie podobnych zdarzeń było w Rosji więcej.

01:26, 28.01.2023

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, że rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. - To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy - podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

00:36, 28.01.2023

Po decyzjach krajów zachodnich o przekazaniu Ukrainie czołgów kanadyjski wywiad ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i wzywa do zwiększonej ostrożności.

"Communications Security Establishment (CSE - wywiad elektroniczny) jest świadomy raportów dotyczących nasilenia działań wspieranych przez rosyjski rząd grup hakerskich, które starają się zaszkodzić związanym z Ukrainą sojusznikom lub zakłócić ich działania" - napisano w komunikacie rządowego Kanadyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa, cytowanym przez media po czwartkowej decyzji Kanady o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

00:02, 28.01.2023

Portugalska armia przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy cztery czołgi Leopard  2; ich wysłania należy spodziewać się w lutym - poinformowało  ministerstwo obrony w Lizbonie cytowane przez lokalne media. 

23:22, 27.01.2023

Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia. W zamian mają otrzymać sprzęt amerykański. Te informacje ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson, cytowana w piątek przez hiszpański portal Infodefensa. Więcej w materiale WP.

23:13, 27.01.2023

MSZ Ukrainy wezwało w piątek ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera Viktora Orbana, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

22:44, 27.01.2023

Po tym jak rząd w Berlinie zgodził się na dostarczenie na front czołgów Leopard, przedstawiciele ukraińskich władz zaczęli apelować o przekazanie Ukrainie również zachodnich myśliwców. Pytany o tą kwestię minister obrony Niemiec Boris Pistorius odparł, że to "nie wchodzi w grę". - Samoloty myśliwskie są znacznie bardziej złożonymi systemami, niż czołgi. Mają też zupełnie inny zasięg i siłę rażenia. To byłoby przekroczenie granic, przed którymi obecnie ostrzegam - podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

22:36, 27.01.2023

Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.


22:26, 27.01.2023

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

21:16, 27.01.2023

Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie do Ukrainy.

20:52, 27.01.2023

- To oczywiste, że każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią. Zrobimy wszystko, żeby świat chronił sport przed wszelkimi wpływami "państwa terrorystycznego", które są po prostu nieuniknione, jeśli rosyjscy sportowcy będą startować w paryskich igrzyskach - dodał Zełenski.

20:52, 27.01.2023

- Zapraszam pana Bacha do Bachmutu, żeby przekonał się na własne oczy, że neutralność nie istnieje - podkreślił Zełenski w swoim codziennym przemówieniu i obiecał pracować nad "oczyszczeniem z hipokryzji kierownictwa międzynarodowych struktur olimpijskich".

20:52, 27.01.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako "hipokryzję" postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu.

20:49, 27.01.2023

- NATO i Niemcy nie są stroną w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - zapewniła w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Hoffmann. - Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy stroną w wojnie - dodała.

20:48, 27.01.2023

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie w Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

20:42, 27.01.2023
20:34, 27.01.2023

"Communications Security Establishment (CSE - wywiad elektroniczny) jest świadomy raportów dotyczących nasilenia działań wspieranych przez rosyjski rząd grup hakerskich, które starają się zaszkodzić związanym z Ukrainą sojusznikom lub zakłócić ich działania" - napisano w komunikacie rządowego Kanadyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa, cytowanym przez media po czwartkowej decyzji Kanady o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

20:33, 27.01.2023

Po decyzjach krajów zachodnich o przekazaniu Ukrainie czołgów kanadyjski wywiad ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i wzywa do zwiększonej ostrożności.

19:52, 27.01.2023

Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia. W zamian mają otrzymać sprzęt amerykański. Te informacje ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson, cytowana w piątek przez hiszpański portal Infodefensa.

19:50, 27.01.2023

"Kolejna dyskredytująca wypowiedź Viktora Orbana pod adresem Ukrainy. Takie stwierdzenia są kategorycznie niedopuszczalne. Budapeszt kontynuuje kurs celowego niszczenia relacji węgiersko-ukraińskich, znacząco podważając możliwość dalszego dialogu między dwoma sąsiednimi krajami” - napisał Nikołenko.

19:50, 27.01.2023

MSZ Ukrainy wezwało w piątek ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera Viktora Orbana, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował na Facebooku rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

19:44, 27.01.2023

Rzeczniczka prasowa rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zażądała od ambasadora Niemiec w Moskwie wyjaśnień w sprawie "sprzecznych" wypowiedzi z Berlina. Baerbock wezwała we wtorek na posiedzeniu Rady Europy w Strasburgu sojuszników do jedności, mówiąc: "toczymy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie nawzajem".

19:39, 27.01.2023

Niektóre strony internetowe związane z wyborami prezydenckimi w Czechach zostały w piątek, w pierwszym dniu głosowania w drugiej turze elekcji, ponownie zaatakowane przez rosyjskich hakerów związanych z grupą NoName057(16).

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Reuters, Nexta, Ukraińska Pravda, Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hds1v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4hds1v
Więcej tematów