Zabrać auta pijanym kierowcom? Polacy oceniają nowe przepisy
Aż 68 proc. badanych pozytywnie ocenia przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom - wynika z badania Ariadny przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.
Od 14 marca 2024 roku obowiązuje w Polsce nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadziła konfiskatę pojazdów w przypadku kierowców, którzy we krwi mają ponad 1,5 promila alkoholu. Pojazd traci także każdy kierowca (nawet trzeźwy), który zbiegł z miejsca wypadku.
Ankieterzy Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski zapytali Polaków, jak oceniają nowe przepisy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomysł nowego zakazu w Warszawie. Mieszkańcy mocno podzieleni ws. nocnej prohibicji
Wyniki prezentują się następująco:
- 41 proc. badanych ocenia przepisy "zdecydowanie pozytywnie";
- 27 proc. ankietowanych odbiera zmiany "raczej pozytywnie";
- 11 proc. respondentów postrzega nowe przepisy "raczej negatywnie";
- 8 proc. badanych ocenia zmiany "zdecydowanie negatywnie";
- 13 proc. pytanych nie wie, co myśleć o nowych przepisach.
Komenda Główna Policji przekazała, że w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów (od 16 do 18 marca 2024 roku) skonfiskowano 60 samochodów kierowcom, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu.
Warto przypomnieć, że konfiskata samochodu jest stosowana również w przypadku, gdy kierowca spowoduje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej 1 promila alkoholu we krwi.
Jeżeli kierowca, który spowodował takie zdarzenia, miał we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu, sąd ma prawo, ale nie obowiązek, orzec o przepadku pojazdu. W przypadku tzw. recydywy drogowej sąd może orzec przepadek pojazdu niezależnie od stężenia alkoholu w organizmie kierowcy.
Rząd jednak złagodzi przepisy?
Według najnowszych doniesień niebawem rząd znów ma zająć się projektem nowelizacji Kodeksu karnego, obejmującego przepisy o konfiskacie samochodów. Szykowane ma być znaczące złagodzenie dotychczasowych założeń.
Jak poinformował w środę "Dziennik Gazeta Prawna", projekt nowelizacji został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Rada Ministrów ma dyskutować m.in. o odejściu od obligatoryjności w stosowaniu konfiskaty na rzecz fakultatywności. Oznacza to, że sąd będzie mógł ją zastosować, ale nie będzie musiał tego robić.
Badanie Ariadny dla Wirtualnej Polski wykonano metodą CAWI na próbie 1104 osób pomiędzy 15 a 17 marca 2024 roku. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Czytaj też: