Pierwsze konfiskaty aut. Policja tłumaczy komu to grozi
Od 14 marca w życie weszły nowe przepisy. Sąd będzie miał możliwość konfiskaty auta, jeśli prowadzić będzie go nietrzeźwa osoba. "Dotkliwa kara może grozić także wtedy, gdy samochód nie jest własnością kierującego lub gdy został poważnie zniszczony" - poinformowała policja.
14.03.2024 | aktual.: 14.03.2024 18:00
Od 14 marca 2024 kierowca, który wsiądzie za kierownicę pod wpływem alkoholu utraci pojazd.
"Sąd orzeknie przepadek lub przepadek równowartości pojazdu, gdy kierujesz pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości" - przekazał funkcjonariusz policji. Jaki jest limit stężenia alkoholu w organizmie? Przepis ten obowiązuje, dopiero w momencie, gdy we krwi kierowcy będzie więcej niż 1,5 promila alkoholu, lub 0.75 mg/l w wydychanym powietrzu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wypadek lub katastrofa z udziałem pijanego kierowcy
Gdy dojdzie do wypadku lub katastrofy, z winy pijanego kierowcy, sąd orzeknie przepadek pojazdu gdy:
- kierujący spowodował katastrofę lub wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała;
- kierujący zbiegł z miejsca zdarzenia;
- kierujący spożywał alkohol po spowodowaniu katastrofy czy wypadku, przed poddaniem się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie;
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego była wyższa niż 1 promil we krwi, lub 0,5 mg/l w wydychanym powietrzu'
- przepisy te dotyczą również osób, które kierowały pod wpływem środka odurzającego.
Kiedy sąd orzeknie nawiązkę?
"Sąd orzeknie nawiązkę, co najmniej 5 tyś złotych, jeżeli kierujesz pojazdem, który nie jest twoją własnością a przy jego użyciu wykonujesz czynności służbowe lub zawodowe na rzecz pracodawcy" - tłumaczył funkcjonariusz policji.
Pierwsza konfiskata auta już nastąpiła
W dniu, kiedy przepisy zaczęły obowiązywać policja zatrzymała kierowcę do kontroli. Mężczyzna miał ponad 3 promile w organizmie. "46-letni kierowca został zatrzymany, a jego auto policja zabezpieczyła na strzeżonym parkingu. – Będziemy uruchamiać procedurę związaną z konfiskatą tego auta – powiedział mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Wielkopolskiej Policji" - czytamy na brd24.pl.
Jest to pierwszy zatrzymany pojazd pijanego kierowcy po wejściu w życie przepisów o obligatoryjnej konfiskacie pojazdów.
Zobacz także
Problem z przepisami
Tego samego dnia policjanci zatrzymali do kontroli drogowej innego kierowcę. Po przeprowadzeniu badania alkomatem okazało się, że obywatel Ukrainy miał 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowca był jedynym właścicielem pojazdu. Jego samochód powinien zostać w tym wypadku skonfiskowany i sprzedany na aukcji na rzecz skarbu państwa, przekazał brd24.pl.
Jednakże, policjanci nie otrzymali żadnych wytycznych, co powinni zrobić z pojazdem. Czy powinni wezwać lawetę, kto pokryje jej koszty koszty jej i gdzie powinni odholować auto. Jak się okazało nowe przepisy nie zawierają regulacji dotyczących tej kwestii dla służb.
Policjanci finalnie zdecydowali się pozwolić znajomym pijanego kierowcy zabrać samochód.
Czytaj także:
Źródło: x.com/brd24.pl