Trwa ładowanie...
d43ou8l
ukraina
19-08-2003 14:15

Z Kijowa do Wiednia z polskim wynalazkiem

Nowe połączenie na trasie Kijów-Lwów-Kraków-Wiedeń zamierza uruchomić w grudniu ukraińska kolej. Nowością tego pociągu będzie zastosowanie w nim polskiego wynalazku, służącego do automatycznej zmiany rozstawu kół.

d43ou8l
d43ou8l

Obecnie, aby przekroczyć granicę z Polską, pociągi jadące z Ukrainy muszą zostać poddane czasochłonnej wymianie podwozia, gdyż na Ukrainie rozstaw szyn jest nieco szerszy niż w Polsce. Na ogół potrzeba na to około dwóch godzin.

W planach ukraińskiej kolei jest też budowa trzeciej tzw. szybkiej linii, tym razem na trasie Kijów-Lwów. W praktyce oznacza to konieczność ułożenia na całej trasie nowych torów i wykorzystania nowych wagonów, które mogą poruszać się z szybkością 120-150 km/h. Połączenie zostanie uruchomione w przyszłym roku, dzięki temu 500-kilometrową trasę nowy pociąg będzie pokonywał w nieco ponad 5 godzin, czyli o połowę szybciej niż obecnie.

W ubiegłym roku pierwszy ukraiński szybki pociąg wyruszył z Kijowa do Charkowa, a w bieżącym - z Kijowa do Dniepropietrowska. Zwykłe pociągi poruszają się ze średnią prędkością 40-60 km/h.

d43ou8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ou8l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj