Trwa ładowanie...

Wzywa, aby głosowali na Macrona. Francuzi posłuchają?

Ustępujący prezydent Francji Francois Hollande zaapelował w sobotę do Francuzów, by w drugiej, rozstrzygającej turze wyborów prezydenckich zagłosowali na centrystę Emmanuela Macrona, który 7 maja zmierzy się z kandydatką skrajnej prawicy Marine Le Pen.
Share
Wzywa, aby głosowali na Macrona. Francuzi posłuchają?
Źródło: PAP/EPA, Fot: Julien Warnard
d20q3lj

"Konsekwencje byłyby dotkliwe, gdyby Francja miała odwrócić się od Europy"

- Należy wziąć do ręki kartę głosowania, tę z nazwiskiem Macrona, i potraktować ją jako głos, który uchroni kraj przed skrajną prawicą - powiedział Hollande po zakończonym szczycie unijnym w Brukseli.

To obowiązek wyborców nie tylko wobec Francji, ale też Europy - podkreślił, odnosząc się do antyunijnych poglądów Le Pen. - Konsekwencje byłyby dotkliwe, gdyby Francja miała odwrócić się od Europy - dodał prezydent.

d20q3lj

Hollande chwalił współpracę Francji i Niemiec, którą określił jako "relację o fundamentalnym znaczeniu dla jedności Europy", i wyraził przekonanie, że będzie ona kontynuowana po wyborach prezydenckich w jego kraju.

- Jestem przekonany, że Emmanuel Macron będzie dla Niemiec dobrym partnerem - powiedział Hollande, dodając, że centrysta "wie bardzo dobrze, jak ważna jest współpraca z Niemcami".

- Europa wierzy we własne siły tylko wtedy, gdy Francja i Niemcy współpracują ze sobą w duchu zaufania, niezależnie od tego, jacy politycy akurat sprawują władzę - podkreślił. Jako przykład takiej współpracy ponad osobistymi różnicami przywódców, prezydent Francji podał siebie i kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu, która w sali obok również wypowiadała się dla mediów po zakończonym szczycie, potwierdziła, że "współpraca z Francois Hollande'em zawsze układała się dobrze". Wspomniała w tym kontekście podejmowane przez oba kraje wysiłki w celu uregulowania konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

d20q3lj

Sondaże wskazują na Macrona

W pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, które odbyły się 23 kwietnia, zwyciężył Macron (24,01 proc. głosów), drugie miejsce zajęła Le Pen (21,3 proc.), a trzecie - kandydat centroprawicy Francois Fillon (20,01 proc.).

    PAP/EPA/Carolina Blumberg
Źródło: PAP/EPA/Carolina Blumberg, Fot: Carolina Blumberg

Według ostatnich sondaży w drugiej turze Macron uzyska 59-60 proc. głosów, jednak z badań opinii wynika też, że kampania Le Pen nabiera tempa w ostatnich dniach, a ona sama mogłaby liczyć na 5 punktów proc. więcej niż tydzień temu.

d20q3lj

Podziel się opinią

Share
d20q3lj
d20q3lj
Więcej tematów