Wytyczne Prokuratora Krajowego ws. sędziów. "Prokuratura musi reagować na próby dezorganizacji"
W poniedziałek Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski polecił podległym prokuratorom, żeby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. "Prokuratura jako organ ustawowo zobowiązany do stania na straży praworządności musi reagować na próby dezorganizacji polskiego, demokratycznego systemu wymiaru sprawiedliwości" - napisał.
19.12.2019 | aktual.: 19.12.2019 07:55
- Prokurator Krajowy polecił prokuratorom reagowanie na przypadki kwestionowania przez sędziów statusu innych sędziów
- Reporterzy TVN24 dotarli do pełnej treści pisma prokuratora Święczkowskiego
- Święczkowski wydał także wytyczne dotyczące adresowania wniosków o uchylenie immunitetu do Izby Dyscyplinarnej SN
W poniedziałek media poinformowały o poleceniu wydanym wszystkim śledczym przez Prokuratora Krajowego. Mają oni reagować na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów. Istnienie takiego polecenia potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik w specjalnym komunikacie.
Reporterzy TVN24 dotarli do pełnej treści pisma wystosowanego przez Bogdana Święczkowskiego do podległych mu śledczych. Prokurator Krajowy odniósł się w nim do apelu I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf do sędziów Izby Dyscyplinarnej. Ocenił, że "stwierdzenia i interpretacje zawarte w oświadczeniu Małgorzaty Gersdorf są sprzeczne z konstytucją oraz obowiązującymi ustawami". "Prokuratura jako organ ustawowo zobowiązany do stania na straży praworządności musi reagować na próby dezorganizacji polskiego, demokratycznego systemu wymiaru sprawiedliwości" - dodał.
Zobacz także: Święczkowski ma ponad pół miliona złotych oszczędności
"W przypadku zatem stwierdzenie takiego stanowiska w jakimkolwiek postępowaniu polecam niezwłoczne złożenie wniosku o wyłączenie sędziego lub sędziów od orzekania w takiej sprawie oraz powiadomienie o tym właściwego Prokuratora Regionalnego" - napisał Bogdan Święczkowski.
"Równocześnie zobowiązuję Prokuratorów Regionalnych do skierowania w takich przypadkach niezwłocznie zawiadomienia o zaistniałym zdarzeniu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego" - poinstruował podległych śledczych.
To nie jest jedyna instrukcja, jaką przekazał śledczym Święczkowski. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" w kolejnym piśmie nakazał im, aby wnioski o uchylenie immunitetu (np.sędziom, prokuratorom) i inne pisma w sprawach toczących się przed Izbą Dyscyplinarną SN kierowali "bezpośrednio do Sekretariatu Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej”. Dodał też, że: "wnioski te nie powinny być składane w Punkcie Obsługi Interesantów (Biurze Podawczym)”.
Źródło: tvn24.pl, wyborcza.pl