Trwa ładowanie...

Prokuratura włącza się w działania ws. sędziów. Są wytyczne

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski polecił podległym prokuratorom, żeby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Opozycja mówi o "systemie donosów na niepokornych sędziów".

Share
Prokuratura włącza się w działania ws. sędziów. Są wytyczneŹródło: Agencja Gazeta, fot: Franciszek Mazur
d48bet4
  • Śledczy mają składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów
  • Informacje trafiać mają do rzeczników dyscyplinarnych
  • Opozycja mówi o następnej próbie zastraszenia sędziów

Prokurator Krajowy polecił prokuratorom, żeby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów - podaje RMF FM, zauważając, że tym samym prokuratura włącza się w konflikt rządzących z sędziami.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik w komunikacie potwierdziła, że "prokuratura jako organ ustawowo powołany do strzeżenia praworządności zobligowana jest do reakcji na sprzeczne z Konstytucją RP i ustawami działania, dezorganizujące polski demokratyczny system wymiaru sprawiedliwości, związane z podważaniem przez sędziów statusów sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym lub sądach powszechnych".

d48bet4

Co to oznacza w praktyce? Prokuratorzy mają składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów, jeśli taka sytuacja zdarzy się podczas procesu, w którym uczestniczą.

Zobacz też: Andrzej Duda miał nie wiedzieć, że jest nagrywany. "Infantylny"

Zgodnie z wytycznymi Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego informacje śledczy mają przekazywać szefom prokuratur regionalnych. Stamtąd sygnał niezwłocznie trafiać ma do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego i rzeczników dyscyplinarnych w sądach powszechnych.

d48bet4

Choć PK w komunikacie wskazuje, że chodzi o "zapewnianie prawidłowego porządku prawnego oraz ochrony interesów obywateli", to jednak komentatorzy zauważają, że to następna część działań dotyczących sędziów.

- To kolejna próba zastraszenia sędziów, tym razem z wykorzystaniem prokuratury - ocenia w rozmowie z RMF FM były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski, Mówi też o tworzeniu "systemu donosów na niepokornych sędziów".

- Jest to kuriozalne polecenie. W normalnych warunkach raczej trudne do wyobrażenia - dodaje Ćwiąkalski. Jego zdaniem nie wszyscy prokuratorzy będą realizować polecenie, choć oznaczać to może wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48bet4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48bet4
d48bet4
Więcej tematów