Wystawa prac Paula Klee w Muzeum Narodowym
Jedna z prac artysty
133 rysunki i obrazy Paula Klee, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, można od czwartku oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Narodowym. Ekspozycja nosi tytuł: Paul Klee. Od szkicownika do obrazu.
Przy wyborze prac unikano dzieł najbardziej znanych i stale obecnych w literaturze i sztuce XX wieku. Niektóre dzieła wystawiane są po raz pierwszy. Wystawa skomponowana jest tak, aby zobrazować kolejne etapy pracy Klee nad danym problemem artystycznym - od studium dokonywanego w szkicach do ostatecznego "zamknięcia" dziełem barwnym.
Paul Klee jest uważany za jednego z najciekawszych, najbardziej znaczących artystów XX wieku. Był świadkiem i twórcą nowej artystycznej świadomości rodzącej się w Europie od pierwszych lat XX wieku aż do okresu rozkwitu wielkich awangard w latach 30. Tworzył i wykładał w Niemczech, skąd zmuszony był wyjechać pod presją propagandy hitlerowskiej.
Początkowo interesował się rysunkiem i grafiką, ale z czasem stał się jednym z największych malarzy. Rzeźbił, rysował, projektował, wykonywał lalki, interesował się muzyką i jej związkiem ze sztukami pięknymi. Był też poetą, teoretykiem i krytykiem sztuki. Zostawił po sobie spuściznę liczącą kilka tysięcy prac: rysunków, grafik, barwnych kompozycji, rzeźb, notatek i zapisków teoretycznych układających się w wyczerpującą teorię sztuki. (jd)