Opuścił obrady komisji. Poseł PiS miał inne plany
We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. afery wizowej. W pewnej chwili poseł Andrzej Śliwka opuścił salę obrad, by wziąć udział w konferencji prasowej polityków Prawa i Sprawiedliwości.
06.02.2024 | aktual.: 06.02.2024 18:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Politycy PiS zorganizowali konferencję prasową, na której ostro krytykowali działania koalicji rządzącej. Mówili m.in. o "braku transparentnych konkursów na stanowiska w spółkach Skarbu Państwa". Głos zabrał m.in. poseł Andrzej Śliwka, który powinien wówczas uczestniczyć w posiedzeniu komisji śledczej ds. afery wizowej.
"A pan poseł Andrzej Śliwka to nie ma obowiązków na komisji śledczej? Bo właśnie trwają głosowania świadków i jego krzesło jest puste" - napisał w serwisie X dziennikarz Kuba Korus.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komisja śledcza ds. afery wizowej. Głos z PiS: "Wielkie kłamstwo PO"
Zakres prac sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej ma objąć okres od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.
Komisja ma badać nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, ustalić liczbę oraz tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę RP lub wobec których zalegalizowano pobyt na terytorium RP w wyniku nadużyć, zaniedbań i zaniechań organów administracji rządowej lub innych podmiotów i osób podlegających kontroli Sejmu.
Komisja ma też ocenić umowy dotyczące pośrednictwa wizowego oraz działania podejmowane w związku z przygotowaniem umów pośrednictwa wizowego, ich zawarciem lub realizacją.
Tuż przed rozpoczęciem pierwszego posiedzenia głos zabrali zasiadający w komisji posłowie PiS. Andrzej Śliwka, Zbigniew Bogucki, Piotr Kaleta i Daniel Milewski wyrazili zaniepokojenie faktem, że od powołania komisji i jej organizacyjnego posiedzenia minął ponad miesiąc do momentu rozpoczęcia prac.
Poseł Milewski zaznaczył, że PiS chce, by prace komisji były prowadzone w sposób transparentny i sprawny. - Nie boimy się konfrontacji z rzeczywistością, ponieważ fakty są po stronie prawdy. Naszym zadaniem jest właśnie do tej prawdy dotrzeć - prawdy materialnej, a nie politycznej - podkreślił.
Posłowie PiS ocenili, że afera wizowa jest tak naprawdę "kłamstwem wizowym Platformy Obywatelskiej". - Politycy koalicji 13 grudnia chcą uprawiać hucpę polityczną - stwierdził Śliwka.
Czytaj więcej:
Źródło: WP/X/PAP