Afera wizowa. Areszt i zarzuty dla współpracownika Piotra Wawrzyka
Edgar K., 25-letni współpracownik Piotra Wawrzyka, który miał pomagać w załatwianiu polskich wiz dla obywateli Indii, usłyszał w kwietniu 2023 r. zarzuty płatnej protekcji i został aresztowany przez sąd w Lublinie - ustaliła Wirtualna Polska.
Kulisy procederu załatwiania wiz dla obywateli Indii i innych krajów azjatyckich opisał w czwartek Onet. Jak wynika z artykułu Andrzeja Stankiewicza, Piotr Wawrzyk jako wiceminister spraw zagranicznych pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę i Meksyk, do Stanów Zjednoczonych.
Wiceminister w rządzie PiS miał nakazywać urzędnikom polskich konsulatów, by wydawali wizy osobom z przesyłanych przez niego list. Wymyślano przy tym rozmaite historie, które miały uzasadniać pilne wydanie wiz wskazanym osobom. Ściągani przez współpracowników Wawrzyka Hindusi udawali na przykład ekipy filmowców z Bollywood. Za przerzucenie do Ameryki każdy płacił 25-40 tys. dol.
Z artykułu Onetu wynika, że kluczową postacią w procederze załatwiania wiz był 25-letni współpracownik Wawrzyka Edgar K. Miał on naciskać na urzędników MSZ, żeby pozytywnie rozpatrywali wnioski wskazanych osób, nalegał na szybsze rozpatrywanie podań o wizy.
Skracamy jego nazwisko do jednej litery, bo jak dowiedziała się Wirtualna Polska, mężczyzna usłyszał w kwietniu br. zarzuty w lubelskim wydziale zamiejscowym Prokuratury Krajowej.
Śledczy postawili mu zarzuty płatnej protekcji, a zebrany materiał był na tyle mocny, że 28 kwietnia Sąd Rejonowy Lublin-Zachód zdecydował o aresztowaniu Edgara K. na trzy miesiące.
Według nieoficjalnych informacji, obecnie K. nie przebywa już w areszcie.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, w sumie w lubelskim śledztwie zarzuty postawiono co najmniej 6 osobom.
Aktywista
Edgar K. ukończył hotelarstwo w technikum w Busku-Zdroju, a potem zrobił licencjat w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Kilka miesięcy temu na stronie tej uczelni przedstawiany był jako "student II roku magisterium Zarządzania w Wirtualnym Środowisku".
Od lat działa aktywnie społecznie. W 2017 r. został członkiem, a rok później także wiceprzewodniczącym Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej - gremium doradczego minister Anny Zalewskiej, w którym zasiadały osoby w wieku 13- 21 lat.
Według informacji z LinkedIn, w 2019 r. był na stażu MSZ w Stanach Zjednoczonych.
W 2020 r. i 2021 r. był młodzieżowym delegatem Polski na sesję Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Reprezentację młodzieży na forum ONZ powoływali wspólnie wiceminister Piotr Wawrzyk oraz minister Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej.
Edgar K. działał też w kilku organizacjach pozarządowych. Od 2020 do 2022 był członkiem zarządu Fundacji Osnowa (w latach 2020-22), wiceprezesem Fundacji Polski Instytut Liderów (2020-23), prezesem Fundacji Służba Niepodległej (2021-22) i członkiem zarządu Kujawskiego Instytutu Myśli Patriotycznej (2022-23 r.).
W rejestrze sądowym figuruje wciąż jako członek zarządu Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej.
Szymon Jadczak, Wirtualna Polska
kontakt do autora: szymon.jadczak@grupawp.pl