Wyrok TSUE. Zawiadomienie do prokuratury na Radzika, Schaba i Nawackiego
Prof. Michał Romanowski, pełnomocnik sędziów Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna, złożył zawiadomienie na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Piotra Schaba i jego zastępcę Przemysława Radzika oraz na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Sprawa dotyczy niewykonania orzeczeń TSUE.
26.07.2021 15:31
W poniedziałek 26 lipca adwokat Romanowski złożył zawiadomienie do prokuratury na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Piotra Schaba oraz na jego zastępcę Przemysława Radzika - przekazał serwis oko.press.
Zawiadomienie do prokuratury na Radzika, Schaba i Nawackiego
Romanowski podobne zawiadomienie złożył także w piątek 23 lipca na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.
Zawiadomienie, które zostało złożone do prokuratury na Schaba, Radzika i Nawackiego dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa urzędniczego z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego. Stanowi on, że "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Adwokat Romanowski zarzuca sędziom, że ci nie wykonując orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 i 15 lipca 2021 roku, popełnili czyn karalny.
Wyrok TSUE dotyczył Izby Dyscyplinarnej. Według orzeczenia do pracy powinni wrócić zawieszeni sędziowie - Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn. Prof. Michał Romanowski podobne zawiadomienie za niewykonanie orzeczeń TSUE złożył również na I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską.
Zobacz też: Porozumienie za plecami Polski ws. Nord Stream 2. Suski bez ogródek o Niemcach i USA
Sędzia Tuleya chce powrotu do pracy
Igor Tuleya, który został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, domagał się przywrócenia do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
TSUE orzekł o niezgodności z prawem unijnym systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
"W związku z treścią wyroku TSUE z dnia 15 lipca br. zgłaszam gotowość do pracy i wnoszę o niezwłoczne dopuszczenie mnie do wykonywania obowiązków służbowych w ramach sprawowanego przeze mnie urzędu sędziego SO w Warszawie" - przekazał we wniosku do prezesa sądu Tuleya.
Przemysław Radzik, który jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie, nie uwzględnił wniosku sędziego Tuleyi. Informacje te przekazało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
"W odpowiedzi na Pana wniosek z 20 lipca 2021 r. w sprawie umożliwienia przystąpienia do pracy i wykonywania obowiązków służbowych uprzejmie informuję, że wobec obowiązywania uchwały Sądu Najwyższego - Izby Dyscyplinarnej z 18 listopada 2020 r. (...) o zezwoleniu na pociągnięcie Pana do odpowiedzialności karnej oraz o zawieszeniu w czynnościach służbowych, przedmiotowy wniosek nie może zostać uwzględniony" - przekazano w piśmie do sędziego Tuleyi, które zostało podpisane przez wiceprezesa Radzika.
Źródło: Oko.press, PAP