Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Andrzej Duda na Jasnej Górze. Złożył szczególną prośbę
Andrzej Duda udał się na Jasną Górę, by podziękować Matce Boskiej za wygraną w wyborach prezydenckich. Podczas Apelu Jasnogórskiego prezydent złożył też szczególną prośbę dotyczącą Polski i Polaków.
Zakończyło się liczenie głosów po II turze wyborów prezydenckich 2020. PKW w poniedziałek wieczorem poinformowała o ostatecznych wynikach wyborów. Wygrał je prezydent Andrzej Duda, który uzyskał 51,03 proc. poparcia. Głos na Rafała Trzaskowskiego oddało 48,97 proc. wyborców.
Wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda na Jasnej Górze
Za szczególnie wysoką frekwencję wyborczą (68,18 proc) prezydent dziękował w miejscowości Odrzywół na Mazowszu, gdzie w wyborach prezydenckich zagłosowało na niego aż 85,28 proc. wyborców. Później udał się na Jasną Górę, by za wygraną podziękować także Matce Boskiej.
"Podobnie jak 5 lat temu, tuż po wyborze, na Jasną Górę przybył prezydent Andrzej Duda. Weźmie udział w wieczornej modlitwie Polaków - Apelu Jasnogórskim. To kolejna pielgrzymka głowy państwa polskiego do sanktuarium" - poinformowali zakonnicy z Częstochowy.
Wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda: Chcę prosić o dalszą opiekę dla Polski
Paulini dodali też zdjęcia z wizyty głowy państwa, który modlił się wraz z nimi podczas Apelu Jasnogórskiego, który tradycyjnie ma miejsce o godzinie 21 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.
W trakcie modlitwy Andrzej Duda zabrał głos. Prezydent powierzył Matce Bożej Częstochowskiej szczególną prośbę. - Żeby Matka Najświętsza miała zawsze naszą Ojczyznę w swojej opiece! Staję tu jako pielgrzym, to dla mnie miejsce święte i ważne, tu czuję duchowe wsparcie. Chcę tu podziękować i prosić o dalszą opiekę dla Polski i dla mnie - mówił prezydent Andrzej Duda.
Wyniki wyborów 2020. Jasna Góra a politycy PiS
Jasna Góra to ważne miejsce dla Polaków, a także dla wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości. Ostatnie dwa wieczory wyborcze spędził tam m.in. prezes tej partii - Jarosław Kaczyński.
Apel Jasnogórski to codzienna wieczorna modlitwa w intencji Polski i Kościoła. Po raz pierwszy odmówiono ją 8 grudnia 1953 roku. Zainicjował ją ojciec Jerzy Tomziński, który prosił wtedy o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego.