Trwa ładowanie...

Wyjazd Kaczyńskiego i Morawieckiego do Kijowa. "To ruch bardzo potrzebny"

Premier i prezes PiS mają spotkać się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. Towarzyszą im premierzy Czech i Słowenii. - To ruch, na który do tej pory nie potrafili się zdobyć przywódcy zachodniej Europy - ocenił w rozmowie z WP Jan Piekło, były ambasador w Kijowie. - Mocny, symboliczny gest - stwierdził poseł KO Paweł Kowal. Jego zdaniem ta wizyta powinna zbliżyć Ukrainę do Unii.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński udają się do KijowaMateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński udają się do KijowaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d48paqk
d48paqk

Do Kijowa wybrali się premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Razem z nimi są premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Janša. Jako delegacja Rady Europejskiej mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denysem Szmyhalem.

Były ambasador w Kijowie: Tam powinna być rotacja przywódców

- To ruch bardzo potrzebny. To ruch, na który do tej pory nie potrafili się zdobyć przywódcy zachodniej Europy, również szefowie Komisji Europejskiej. To pokazanie, jak powinniśmy się zachować wobec wojny w Ukrainie. Tam powinna być rotacja różnych przywódców zachodniego świata, by pokazać naszą solidarność z Ukrainą - ocenia w rozmowie z WP Jan Piekło, ambasador RP w Kijowie w latach 2016-2019.

- To gest polityczny, który jest wyrazem wsparcia dla walki Ukrainy i jej pozycji. Jest to związane z pewnym ryzykiem. Nie sądzę, by Rosja zdobyła się na próby przeszkodzenia czy uniemożliwienia tej wizyty - komentuje dyplomata w rozmowie z Wirtualną Polską.

d48paqk

Ukraina bliżej Unii Europejskiej

Poseł Koalicji Obywatelskiej - a w przeszłości wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - Paweł Kowal uważa z kolei, że ta wizyta powinna przybliżyć Ukrainę do Unii Europejskiej.

- To delegacja Rady Europejskiej uzgodniona ze wspólnotą międzynarodową. To mocny, symboliczny gest. Zwracam uwagę, że ważne jest wykorzystanie tej wizyty do znalezienia szybkiej ścieżki dla wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Trzeba będzie przełamać opór takich państw jak Holandia, Węgry czy niektóre państwa południowe - ocenił Paweł Kowal w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zobacz także: MSZ wyrzuci z Polski rosyjskiego ambasadora? "Wszystkie opcje są na stole"

- Trzeba to rozpatrywać w kategorii gestu, ale też w kategorii realnej propozycji wejścia Ukrainy do Unii, co wzmocniłoby ducha bojowego Ukraińców - dodał poseł KO.

d48paqk

Również on uważa, że wizyta unijnej delegacji z polskimi politykami powinna być dobrze zabezpieczona.

- Zakładam, że ta wizyta jest dobrze przygotowana od strony bezpieczeństwa. Wizyty w krajach, w których trwa wojna, zdarzają się, zwłaszcza na wysokim szczeblu. Jeżeli jest zgoda na tę wizytę, to znaczy, że odpowiednie służby wiedzą, jak ją zabezpieczyć. Na pewno ta wizyta jest bezpieczna i dobrze zabezpieczona przez stronę międzynarodową i ustalona z Amerykanami - stwierdził Paweł Kowal.

Porównania do Lecha Kaczyńskiego w Gruzji

Sam premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając wyjazd nawiązuje do wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji w 2008 r. Kraj był wtedy zaatakowany przez Rosję. Polski prezydent ostrzegał, że po Gruzji zaatakowane mogą być inne kraje położone na zachód od Rosji, w tym także Polska.

d48paqk

- Widzę tu przede wszystkim to samo nazwisko, nazwisko brata. Mieści się to w pewnym systemie wartości i postępowania. To jest bardzo podobne do wydarzenia z 2008 r., kiedy prezydent Lech Kaczyński zebrał grupę kolegów z krajów bałtyckich oraz prezydenta Juszczenkę i polecieli do kraju objętego wojną i wystąpili wspólnie z prezydentem Saakaszwilim na placu w Tbilisi - stwierdził Jan Piekło.

- To porównanie będzie się narzucać. Ważne jest to, że nie tylko Polacy tam jadą. To również Słowenia i Czechy. To ważny wyraz solidarności, który wpisuje się w działanie Unii Europejskiej - dodał były ambasador w Kijowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48paqk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d48paqk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj