Wyciekł dokument KE nt. reformy sądownictwa. "Nie spełnia warunków"
Portal wPolityce.pl opublikował fragment stanowiska, które Komisja Europejska przesłała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Wynika z niego, że sposób wybierania sędziów do KRS nie narusza praworządności, ale podważa zaufanie do władzy sądowniczej.
"Wprawdzie zasadniczo prawdą jest, iż pośrednia lub bezpośrednia ingerencja organu politycznego w procedurę powoływania sędziów nie jest per se uważana jako podważająca niezawisłość i bezstronność sędziów powoływanych w drodze takiej procedury, jednakże w swoim orzecznictwie ETPC uważa wizerunek niezawisłości i bezstronności jako stanowiący składnik niezawisłości sądownictwa oraz wagę zaufania do sądownictwa, które nie powinno być podważane, jako czynniki odgrywające rolę w sądownictwie społeczeństw demokratycznych" - czytamy w dokumencie.
Mimo że wybieranie sędziów przez gremia polityczne jest dopuszczane przez KE, jej eksperci twierdzą, że nowe regulacje w polskim sądownictwie nie spełniają standardów, które gwarantuje europejskie prawo.
"W świetle powyższych uwag Komisja proponuje interpretować gwarancje niezawisłości i bezstronności sędziów krajowych przewidziane w art.19 ust.1 akapit drugi TUE i art.47 Karty w ten sposób, że formacja orzekająca taka jak Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego (Polska), utworzona w okolicznościach takich jak te w sprawach głównych i właściwa do rozstrzygania sporów dotyczących statusu sędziów, nie spełnia powyższych gwarancji" - pisze Komisja Europejska. Zdaniem autorów pisma, nowa formuła wybierania członków KRS godzi w wizerunek i ogranicza zaufanie do tego organu.
Orzeczenie TSUE ws. KRS zostanie wyadne za kilka tygodni. Sprawa dotyczy wybierania członków Krajowej Rady Sądownictwa. Według nowych przepisów, wskazywać kandydatów ma grupa co najmniej 2 tys. obywateli lub co najmniej dwudziestu pięciu sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku. Ostatecznego wyboru dokonuje jednak Sejm - w głosowaniu większością 3/5 głosów. Jeśli w ten sposób nie uda się wyłonić sędziów - członków KRS, głosowanie się ponawia. Wówczas o wyborze decyduje zwykła większość głosów.
Źródło: wPolityce.pl
Zobacz także: Bon-moty Morawieckiego. Ryszard Czarnecki tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl