Trwa ładowanie...

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecyduje o legalności Krajowej Rady Sądownictwa

W Luksemburgu trwa rozprawa dotycząca legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa. TSUE zajęła się nią po pytaniach prejudycjalnych Sądu Najwyższego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecyduje o legalności Krajowej Rady SądownictwaŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d4bxmbh
d4bxmbh

Jesienią ubiegłego roku Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trzy pytania prejudycjalne. Odpowiadając na nie TSUE ma zdecydować, czy nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może być - na gruncie traktatów unijnych - uznana za sąd niezależny i niezawisły, skoro jej członkowie zostali wyłonieni z pomocą obecnej KRS. Organu, którego członkowie - jak zaznaczają sędziowie SN - zostali wybrani w całości przez Sejm (głosami PiS i Kukiz’15).

Orzeczenie TSUE w tej sprawie zapadnie zapewne dopiero za kilka tygodni. Wcześniej poznamy zapewne decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie KRS. Wniosek do TK wysłała sama Rada, jego kopię posłała też grupa senatorów PiS. Wyrok miał zapaść 19 marca, ale niespodziewanie został odroczony do 25 marca.

Co się stanie, jeśli TSUE uzna, że KRS została wybrana nielegalnie? - Jeśli orzeczenie byłoby niekorzystne dla statusu KRS i zostałoby ono uznane przez państwo polskie, to chyba jeden z kluczowych elementów reformy, jakim było ukształtowanie sędziowskiej części KRS, zostałby podważony - ocenił w grudniu przewodniczący nowej KRS Leszek Mazur. Zwrócił uwagę, że podważenie statusu Rady doprowadziłoby do zakwestionowania „wszelkich jej czynności, decyzji i uchwał”.

d4bxmbh

Na początku ubiegłego roku w życie weszła nowelizacja ustawy o KRS. W jej myśl zmieniono zasady wyboru sędziów - członków Rady. Wskazywać kandydatów ma grupa co najmniej 2 tys. obywateli lub co najmniej dwudziestu pięciu sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku. Ostatecznego wyboru dokonuje jednak sejm - w głosowaniu większością 3/5 głosów. Jeśli w ten sposób nie uda się wyłonić sędziów - członków KRS, głosowanie się ponawia. Wówczas o wyborze decyduje zwykła większość głosów.

Ten sposób wyboru sędziów-członków KRS od początku był krytykowany. Zdaniem wielu sędziów, adwokatów i polityków opozycji nowelizacja ustawy o KRS jest niekonstytucyjna, narusza zasadę trójpodziału władzy i uderza w niezależność sądownictwa.

W marcu Sejm RP wybrał 15 sędziów na nowych członków KRS. Nie zakończyło to jednak dyskusji na temat konstytucyjności tego organu. We wrześniu Europejska Sieć Rad Sądownictwa zawiesiła Krajową Radę Sądownictwa w prawach członka organizacji. Nowa ustawa o KRS jest także krytykowana przez Komisję Europejską.

Źródło: wyborcza.pl

d4bxmbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bxmbh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj