Fatalne doniesienia. "Rozmieścili w mieście wszystkie swoje jednostki" [RELACJA NA ŻYWO]
Piątek to 387. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie w Bachmucie rozmieścili wszystkie swoje jednostki. Walki toczą się z trzech stron - przyznał dowódca ukraińskich sił lądowych. "Starają się całkowicie je otoczyć" - przekazał Ołeksandr Syrski. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.
- Czy wizja Władimira Putina stojącego przed sądem jest w ogóle realna? I jak decyzja MTK wpłynie na politykę międzynarodową Rosji? "Gdyby Putin odwiedził jeden z tych krajów, lokalne władze musiałyby go aresztować" - wyliczają media.
- Teraz, jeśli Putin opuści Rosję, zostanie aresztowany - stwierdził prokurator generalny Ukrainy, komentując decyzję o nakazie aresztowania dla rosyjskiego przywódcy.
- Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Jako jeden z pierwszych zareagował Dmitrij Miedwiediew.
- Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan dał zielone światło przystąpieniu Finlandii do NATO.
Broniący Bachmutu ukraińscy żołnierze w walkach z Rosjanami używają XIX-wiecznych ciężkich karabinów maszynowych Maxim - pisze w piątek "The Telegraph". "To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej" - powiedział BBC jeden z walczących tam Ukraińców.
Według brytyjskiego dziennika Ukraińcy używają Maximów, cekaemów kojarzonych z epoką kolonialną i I wojną światową, ponieważ m.in. w ten sposób muszą rekompensować niedobory nowoczesnej broni.
"Maxim ma 120 lat historii zabijania Rosjan - powiedział jeden z ukraińskich żołnierzy obsługujących stanowisko strzeleckie z Maximem. - To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej".
Kolejne regiony Ukrainy objęte ostrzeżeniami przeciwlotniczymi.
Czy wizja Władimira Putina stojącego przed sądem jest w ogóle realna? I jak decyzja MTK wpłynie na politykę międzynarodową Rosji? "Gdyby Putin odwiedził jeden z tych krajów, lokalne władze musiałyby go aresztować" - wyliczają media.
Powiązane tematy:
Po decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina wizyta przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie będzie trudnym zadaniem dla chińskiej dyplomacji - oświadczył w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow.
Wizyta Xi w Rosji zaplanowana jest na 20-22 marca.
- W związku z zapowiadaną wizytą przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w Moskwie myślę, że w tej chwili będzie to dość trudna sytuacja dla Chin. Trudną sytuacją jest spotkanie z osobą podejrzaną przez MTK o przestępstwa przeciwko ukraińskim dzieciom - powiedział Daniłow w ukraińskiej telewizji.
Aktualna mapa alarmów w Ukrainie.
Nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze jest potwierdzeniem, że Rosja deportuje, a nie "ewakuuje" dzieci ukraińskie - powiedziała w piątek ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk.
- To naprawdę historyczne wydarzenie, które potwierdza, że nie było żadnej "ewakuacji" dzieci ukraińskich, lecz dokonywano właśnie deportacji (...). Ukraina mówiła od samego początku, że działania Rosjan były wyraźnie zaplanowane, a ich celem było zniszczenie przyszłości Ukrainy - oświadczyła rzeczniczka.
Podkreśliła, że Rosjanie nie planują powrotu wywiezionych z Ukrainy dzieci, a świadczy o tym uproszczenie procedury nadawania dzieciom obywatelstwa Rosji i procedury adopcji.
Nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) to sygnał dla elit rosyjskich o tym, co je czeka - ocenił w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
"To, po pierwsze, konkretny sygnał dla elit rosyjskich o tym, co z nimi będzie dalej i dlaczego nie będzie już tak jak wcześniej" - napisał Podolak na Twitterze. Dodał następnie: "po drugie, jest to początek końca Federacji Rosyjskiej w obecnym kształcie na arenie międzynarodowej".
Skomentował też decyzję MTK słowami "świat się zmienił".
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował, że Bachmut w obwodzie donieckim wciąż stanowi epicentrum działań bojowych. Walki o miasto trwają, a siły rosyjskie usiłują je całkowicie okrążyć.
Rosjanie w Bachmucie używają wszystkich swoich sił. Walki toczą się z trzech stron miasta - przyznał dowódca ukraińskich sił lądowych.
"Rozmieścili w mieście wszystkie swoje siły i starają się całkowicie otoczyć miasto" - przekazał Ołeksandr Syrski, którego cytuje Ukraińska Prawda.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak jeden z pierwszych zareagował Dmitrij Miedwiediew.
Powiązane tematy:
Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego wskazuje na zbrodnie wojenne rosyjskiego aparatu przemocy; Władimir Putin stoi na czele tej machiny i powinien być sądzony jako zbrodniarz wojenny - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.
Kirby odniósł się też do zapowiedzi wizyty prezydenta Xi w Moskwie 20-22 marca. Jak stwierdził, Biały Dom obawia się, że przywódca ChRL wykorzysta tę wizytę i potencjalną rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim by wezwać do zawieszenia broni i przedstawiać się jako rozjemca, choć w rzeczywistości jego propozycja jednoznacznie sprzyja Rosji, de facto legalizując zagrabienie terytorium przez Rosję i dając jej czas na odbudowanie się i przygotowanie do kolejnych ofensyw.
- Sprawiedliwy i trwały pokój nie może być jednostronny i musi w pełni uwzględniać ukraińskie perspektywy i szanować podstawową zasadę suwerenności - oznajmił amerykański urzędnik.
Odpowiadając na pytania w sprawie ogłoszenia przez Polskę i Słowację dostaw myśliwców MiG-29 dla Ukrainy, Kirby powtórzył swoje słowa z czwartku, że USA szanują te decyzje, ale równocześnie nie wpływają one na decyzję USA, by nie przekazywać Ukrainie swoich F-16. Przyznał jednak, że przekazanie MiG-ów zwiększy zdolności ukraińskiego lotnictwa i nie będzie stanowić dla Ukrainy obciążenia związanego z logistyką i szkoleniem.
Chiny nie zdecydowały się dotąd na wysłanie broni Rosji, ale nadal tego nie wykluczyły - powiedział w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Ocenił też, że zapowiedziana na przyszły tydzień wizyta przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie ma zaprezentować Chiny jako stronę wzywającą do pokoju, ale w rzeczywistości Pekin sprzyja Moskwie w jej inwazji na Ukrainę.
Wciąż mamy ten sam poziom zaniepokojenia, jaki mieliśmy w ubiegłym tygodniu, jeśli chodzi o potencjalne zaopatrywanie Rosji przez Chiny w śmiercionośną broń i zdolności. Wciąż nie uważamy, że oni zdjęli to ze stołu, ale też nie widzieliśmy żadnych dowodów, że podjęli decyzję, by pójść w tym kierunku, ani że coś im wysłali - poinformował Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego.
W ocenie Czubarowa nakaz aresztowania Putina to dopiero początek; jak powiedział, takie same decyzje powinny zapaść w stosunku do „całego grona zbrodniarzy wojennych w wojskowo-politycznym kierownictwie Rosji”.
- Ja, jako obywatel Ukrainy, ucieszyłem się z tej decyzji, bo wszyscy na świecie zrozumieją wreszcie, że Rosja jest państwem-terrorystą, a Putin głównym międzynarodowym zbrodniarzem. Mimo to przywódcy różnych państw wciąż przestrzegają jakiejś błędnej etykiety, rozmawiając z nim przez telefon, spotykając się; teraz powinni wiedzieć, że kontakty z Putinem są kontaktami z człowiekiem ściganym za zbrodnie - wskazał Czubarow w rozmowie z PAP.
Nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne ma kolosalne znaczenie; w oczach świata i nawet bez wyroku sądu jest on już zbrodniarzem – powiedział w piątek PAP ukraiński polityk i przewodniczący Medżlisu, samorządu Tatarów Krymskich, Refat Czubarow.
- Jestem przekonany, że rosyjska propaganda będzie krzyczała, że nie ma to żadnego znaczenia, że Rosja nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, ale tak naprawdę ta decyzja ma kolosalne znaczenie jak dla Ukrainy tak i dla świata – ocenił.
Czubarow przyznał, że aresztowanie Putina będzie trudne, ale już sama decyzja o jego ściganiu sprawiła, że stał się wyrzutkiem.
Choć udokumentowane zostało wywiezienie ponad 16 tys. dzieci, w istocie należy mówić o setkach tysięcy porwanych nieletnich.
- Strona rosyjska podaje liczbę 738 tys. rzekomo ewakuowanych dzieci, ale wszyscy doskonale rozumieją, że nie jest to żadna ewakuacja, a właśnie przymusowe wywiezienie, deportacja - mówiła PAP Herasymczuk.
Ukraińska organizacja pozarządowa Regionalne Centrum Praw Człowieka oceniała w połowie stycznia br., że okupanci mogli przymusowo wywieźć z Ukrainy od 260 tys. do 700 tys. dzieci. Mali Ukraińcy znaleźli się w najróżniejszych regionach państwa-agresora, od Dagestanu i obwodu murmańskiego po Sachalin.
Rosjanie wkraczali na Ukrainę z doskonale przygotowanym planem, oni wiedzą, czego chcą. Dążą do zgładzenia narodu ukraińskiego, dlatego zabijają dzieci, stosują wobec nich przemoc seksualną, porywają, oddają do adopcji i zmieniają im obywatelstwo. Jest to zaplanowana polityka ludobójstwa narodu ukraińskiego – powiedziała w wywiadzie dla PAP ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk.
Informacje o wywożeniu dzieci pojawiały się w pierwszych miesiącach inwazji rosyjskiej. Władze ukraińskie informowały w czerwcu, że z okupowanego Mariupola wywieziono od 500 do 700 dzieci - nie podopiecznych domów dziecka, lecz dzieci, które 24 lutego miały jeszcze rodziców.
Według udokumentowanych danych strony ukraińskiej Rosjanie wywieźli z Ukrainy 16 tys. 226 dzieci. Ukraińska organizacja pozarządowa Regionalne Centrum Praw Człowieka oceniła jednak, że okupanci mogli przymusowo wywieźć nawet 700 tys. dzieci. W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jako odpowiedzialnego za tę zbrodnię wojenną.
Już od dłuższego czasu władze ukraińskie i eksperci zachodni wskazywali, że masowa deportacja dzieci z Ukrainy może stanowić złamanie Konwencji ONZ o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Organizacja UNICEF przypominała latem 2022 r., że każde przemieszczenie dzieci musi odbywać się wyłącznie w ich interesie, a także za dobrowolną zgodą ich rodziców, a dzieci przymusowo wywiezione z Ukrainy nie mogą być uważane za sieroty.
Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego, to bardzo ważny sygnał wysłany do wszystkich rosyjskich zbrodniarzy, że skoro MTK ściga nawet Władimira Putina, tym bardziej będzie ścigał każdego rosyjskiego żołnierza czy każdego innego zbrodniarza rosyjskiego - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.
W tym roku na wyposażenie polskiej armii trafią amerykańskie wyrzutnie HIMARS - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wicepremier wskazał, że nowoczesna broń trafi do 16. Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje przy granicy z obwodem kaliningradzkim.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski