Trwa ładowanie...

Rosjanie zaczęli atak. Kluczowe miasto pod ciężkim ostrzałem [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 367. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie wciąż nie zaprzestają bombardowania miast. Awdijiwka w obwodzie donieckim jest pod ciężkim ostrzałem - przekazał gubernator obwodu donieckiego Pavlo Kyrylenko. Jak dodał, w ostrzale ranna została jedna osoba. Rosyjscy żołnierze zniszczyli szkołę i inne obiekty infrastruktury cywilnej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie zaczęli atak. Kluczowe miasto po ciężkim ostrzałemRosjanie zaczęli atak. Kluczowe miasto po ciężkim ostrzałemŹródło: East News
d2umc9g
d2umc9g
Trwa łączenie
22:25, 25.02.2023

Podczas naszej misji na Ukrainie oczyściliśmy 340 tys. metrów  kwadratowych terenu, z czego 17,5 km dróg. Samych usuniętych materiałów  wybuchowych było około 2 tysięcy sztuk - poinformował dowódca polskiego  kontyngentu humanitarnego polskiej policji nadkomisarz Krzysztof  Funkiendorf. 

21:57, 25.02.2023

W Lewaszowie pod Petersburgiem został zdewastowany ukraiński pomnik ofiar stalinowskich czystek w Leningradzie - poinformował portal  Fontanka.ru. W dołach śmierci w Lewaszowie Sowieci zakopali ciała ponad  50-ciu tysięcy mieszkańców Leningradu należących do mniejszości  etnicznych w latach 1937-39. 

21:49, 25.02.2023

Zełenski jest najbardziej imponującym politykiem na świecie - mówi w  wywiadzie dla dziennika "Het Laatste Nieuws" wiceprzewodniczący KE Frans  Timmermans. Holenderski polityk twierdzi także, że Europa musi dać Ukrainie możliwość wejścia do Unii Europejskiej znacznie szybciej, niż odbywało się to w przypadku poprzednich rozszerzeń

21:34, 25.02.2023

Ukraiński parlament pisze o najmłodszej wolontariuszce. "Ludzie, którzy zaskoczyli nas swoim dobrym sercem w roku wojny! Mariia Makeieva, 5-letnia przesiedleńczyni z Krzywego Rogu, została najmłodszą wolontariuszką na Ukrainie" - czytamy w poście, do którego dołączono zdjęcie. 

21:21, 25.02.2023

Kijów nie zatrzymuje się, nawet kiedy wyją syreny. Mieszkańcy  ukraińskiej stolicy już wiele miesięcy temu przywykli do alarmów  przeciwlotniczych. Podobnie było przy okazji rocznicy pełnoskalowej  inwazji, mimo że władze ostrzegały, że Rosja może przeprowadzić atak.  Niewiele osób kierowało się do schronów. 


Służby apelują, żeby nie  lekceważyć potencjalnego zagrożenia z powietrza. Ukraińcy, choć płacą  ogromną psychiczną cenę za życie w ciągłym niebezpieczeństwie, próbują  normalnie żyć. 


PRZECZYTAJ WIĘCEJ W RELACJI PATRYKA MICHALSKIEGO, DZIENNIKARZA WP W KIJOWIE.

21:08, 25.02.2023

W amerykańskiej stolicy trwa wiec ukraińskiej społeczności. Zebrali się z okazji rocznicy rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

20:56, 25.02.2023

W mediach społecznościowych pojawiają się filmy, na których widać ukraińskich żołnierzy w akcji.

20:46, 25.02.2023

Deineka wyjawił, że na dwa tygodnie przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę straż graniczna całkowicie ewakuowała całą tajną dokumentację. - Wahałem się i zastanawiałem, czy ewakuować tę dokumentację konkretnie z kierunku krymskiego, bo do ostatniej chwili nie wierzyłem, że może dojść do inwazji z samego Krymu - przyznał w telewizyjnym wywiadzie.

20:37, 25.02.2023

Na 2 tygodnie przed inwazją straż graniczna ostrzegła, że ​​nastąpi inwazja z Białorusi. Szef straży granicznej Serhij Dejneka przekazał, że Państwowa Służba Graniczna ma własny wywiad graniczny. - Wiedzieliśmy o planowanej inwazji. Oczywiście teraz jest dużo informacji, że "wszyscy wiedzieli", "wszyscy się przygotowywali". Służba graniczna poinformowała jednak wyższe dowództwo wojskowe państwa. Zgłosiłem prezydentowi na 2 tygodnie przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę, że będzie wojna, że ​​Rosja na pewno zaatakuje terytorium Ukrainy od Republiki Białorusi przez strefę czarnobylską - mówił Dejneka w rozmowie z ukraińską telewizją.

20:28, 25.02.2023

"Wzywamy kanclerza Niemiec do zaprzestania eskalacji dostaw broni.  Teraz!… Bo każdy stracony dzień kosztuje nawet tysiąc istnień ludzkich –  i przybliża nas do III wojny światowej" - napisali organizatorzy  protestu na swojej stronie internetowej. 

20:21, 25.02.2023

W Berlinie w sobotę 10 tys. ludzi protestowało przeciwko uzbrajaniu  przez Niemcy Ukrainy. Organizatorem pokojowej manifestacji wokół Bramy  Brandenburskiej była jedna z liderek lewicowej partii Die Linke.  

 Protest, jak podali jego organizatorzy, został zorganizowany w związku  ze złożonymi w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji  deklaracjami rządu niemieckiego i sojuszników Ukrainy o zwiększeniu  dostaw broni dla Ukrainy i wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Rosji. 

20:10, 25.02.2023

- Nasi dyplomaci, całe państwo pracują nad rozszerzeniem globalnych, w szczególności europejskich, sankcji na rosyjski przemysł nuklearny, na Rosatom, na wszystkich zaangażowanych w program rakietowy i szantaż nuklearny państwa terrorystycznego - mówi Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu wideo.

- Odpowiednie kroki podjęli już nasi partnerzy – USA, Wielka Brytania, odpowiednich kroków oczekujemy od Unii Europejskiej - dodał ukraiński prezydent.

20:01, 25.02.2023

Na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu zaporoskiego i  chersońskiego rosyjscy najeźdźcy zwiększają presję na ludność cywilną,  przeprowadzając rewizje domów. Wiadomo, że w miejscowości Wasyliwka w  obwodzie zaporoskim Rosjanie urządzili izbę tortur, w której  przetrzymywani są ukraińscy obywatele - poinformował Sztab.

Jak donosi Ukrinform, ukraińscy obrońcy wyeliminowali w ciągu dnia  kolejnych 650 rosyjskich najeźdźców, a łączne straty armii rosyjskiej na  Ukrainie w ciągu roku wynoszą około 147 470 osób.

19:48, 25.02.2023

Ukraińcy prawdopodobnie wysadzili tamę w Bachmucie. Chcą w ten sposób  spowolnić postępy grupy Wagnera - donoszą media. Ukraiński sztab  wojskowy w najnowszym komunikacie przekazał natomiast, że Rosjanie  wysłali pod Bachmut oddziały zaporowe złożone z kadyrowców. 

19:30, 25.02.2023

W sobotę jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - przekazał Sztab Generalny Ukrainy. 


"Lotnictwo Sił Zbrojnych przeprowadziło 4 naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów. W ciągu dnia jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w 2 obszary koncentracji sił wroga, stację radiolokacyjną i radioelektroniczną stację bojową" - napisano w komunikacie. 

19:17, 25.02.2023

Rosjanie zaaranżowali Aleję Bohaterów Specjalnej Operacji Wojskowej w okupowanym Sewastopolu. "Nie będzie istnieć długo" - komentuje Nexta, publikując nagranie.

19:10, 25.02.2023

Rosjanie znowu próbują zakłamywać rzeczywistości. Rosyjski MSZ twierdzi, że Zachód "zdestabilizował" rozmowy G20, próbując przeforsować wspólne oświadczenie w sprawie Ukrainy "w antyrosyjski sposób". Tymczasem to Chiny i Rosja uniemożliwiły wydanie wspólnego dokumentu na zakończenie obrad w Bengaluru.

18:53, 25.02.2023

Awdijiwka w obwodzie donieckim pod ciężkim ostrzałem - przekazał gubernator obwodu donieckiego Pavlo Kyrylenko. "25 lutego siły rosyjskie rozpoczęły ataki na infrastrukturę cywilną miasta przy użyciu rakiet, MLRS i czołgów" - dodał we wpisie. W sieci pojawiły się zdjecia zniszczonego miasta.

18:46, 25.02.2023

"Konsekwencje nieprzyjacielskiego ataku rakietowego na Kramatorsk: ranna została kobieta, uszkodzonych zostało 21 domów prywatnych, zniszczona została ambulatorium. Rosja jest krajem terrorystycznym" - napisała w oświadczeniu Rada Miejska Krematorska. Opublikowała także zdjęcia.

Telegram
18:42, 25.02.2023

Rosyjscy żołnierze rozpoczęli atak rakietowy na miasto Kramatorsk w obwodzie donieckim - przekazał w mediach społecznościowych szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyrylenko. Według wstępnych informacji, jedna osoba została ranna.

"Rosjanie trafili rakietą w budynek mieszkalny. Uderzyli i zniszczyli lokalną aptekę" - przekazał Kyrylenko.


18:22, 25.02.2023

Nie można wykluczyć, że wojna na Ukrainie przekształci się w konflikt  atomowy, co budzi wielkie zaniepokojenie - ocenił szef dyplomacji  Stolicy Apostolskiej arcybiskup Paul Richard Gallagher. Obecnie na  Ukrainie trwa "impas" przypominający "wojnę pozycyjną z czasów pierwszej  wojny światowej" - zauważył. 

18:09, 25.02.2023

- Rosjanie szykują teraz coś większego – mówi Wirtualnej Polsce były  szef fińskiego wywiadu Pekka Toveri i zdradza swoje przewidywania ws. zakończenia konfliktu w Ukrainie. - Jest szansa, że jeszcze w tym roku -  twierdzi. Ale jest też zła informacja. Zdaniem generała, pozycja Putina  na Kremlu nie jest zagrożona, ponieważ "wie, jak likwidować swoich przeciwników". 

17:57, 25.02.2023

Stosunki  między Stanami Zjednoczonymi a Polską mają kluczowe znaczenie dla  naszych dwóch narodów, zwłaszcza w tym globalnym punkcie zwrotnym -  napisał w sobotę na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.


Prezydent  USA załączył minutowy skrót video z wizyty w Warszawie rozpoczynający  się od jego wystąpienia do narodu polskiego we wtorek przed Zamkiem  Królewskim w Warszawie i pokazujący krótkie migawki ze spotkań z  prezydentem Andrzejem Dudą i uczestnikami obrad Bukareszteńskiej  Dziewiątki.

17:42, 25.02.2023

W Rosji są problemy z naprawą lotnictwa, to wpływa na intensywność walki - mówi ekspert wojskowy w rozmowie z ukraińską telewizją. - Trzeba zrozumieć, że samoloty wymagają konserwacji. Su-25 nie jest samolotem naddźwiękowym i nie ma dużych przeciążeń. I nie jest jedynym używanym przez Rosję. Główną flotą samolotów są Su-30. Rosja ma problemy, nie wszystko jest idealne - wyjaśnia austriacki ekspert wojskowy Tom Cooper.

17:31, 25.02.2023

Ukraińcy prawdopodobnie wysadzili tamę w Bachmucie. Chcą  w ten sposób spowolnić postępy grupy Wagnera - donoszą media.

17:18, 25.02.2023

W regionie Chersonia dwie osoby zginęły. Natknęły się na rosyjską minę podczas uprawy pola. Zignorowali ostrzeżenie Państwowego Pogotowia Ratunkowego - zauważa portal Hromadske, który podał tę informację. 

Ratownicy apelują do rolników, aby nie rozpoczynali prac polowych, dopóki teren nie zostanie w pełni skontrolowany pod kątem obecności materiałów wybuchowych

17:09, 25.02.2023

"Polska. Od zawsze po stronie wolności" - pod takim tytułem ukazał się w  sobotę w wenezuelskim dzienniku "El Universal" artykuł wicepremiera Piotra Glińskiego. Polityk podkreślił, że dla Polski połączenie  solidarności i wolności to fundament jej geopolitycznej koncepcji i  jeden z kluczowych filarów polityki zagranicznej. 

 W tym, że Polacy w ubiegłym roku otworzyli Ukraińcom uciekającym przed  rosyjską inwazją drzwi do swoich domów i mieszkań, udzielili im  schronienia i pomocy, nie było niczego wyjątkowego - twierdzi profesor  Piotr Gliński. "Wolność i doświadczenie wspólnoty są wartościami dla  Polaków najważniejszymi (...). Taka postawa cechuje Polaków od pokoleń.  Już na wczesnym etapie powstawania polskiej tożsamości kształtowało się  poczucie wspólnoty losu i poczucie wolności" - wyjaśnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2umc9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2umc9g
Więcej tematów