Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie. Sejm wznawia obrady. Zajmie się poprawkami Senatu

W poniedziałek Senat przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. We wtorek zajmuje się nią Sejm. W 2,5-godzinnym bloku głosowań posłowie zajmą się poprawkami Senatu.

d40tveo
d40tveo

- Zapewne dziś lub jutro marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów - stwierdził wicemarszałek Ryszard Terlecki przed wznowieniem obrad Sejmu.

- Presja ma sens - mówił przed rozpoczęciem głosowania poseł PiS Przemysław Czarnek, mówiąc o trwających - zdaniem PiS - zbyt długo pracach w Senacie. - Większość tych poprawek jest akceptowana przez klub PiS - zapowiedział.

Senat przyjął w poniedziałek uchwałę o ustawie o wyborach prezydenckich z możliwością głosowania korespondencyjnego. Głosowało 99 senatorów - "za" było 94, "przeciw" - 1, 4 osoby wstrzymały się od głosu. Ustawa przewiduje mieszany system głosowania (w lokalach wyborczych i listownie).

Łącznie senatorowie przyjęli 36 poprawek. Jedną z nich jest m.in. ta, w której mowa jest o co najmniej 10 dniach na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i zebraniu w tym czasie wymaganej liczby podpisów.

d40tveo

Inną szeroko komentowaną poprawką, która została zaakceptowana, jest ta, która określa, że to nie minister zdrowia, a PKW decyduje, na jakim terenie mogą odbyć się jedynie wybory korespondencyjne.

Przyjęto również przepis stwierdzający, że to marszałek Sejmu określa kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW.

Zaakceptowana została też poprawka zgłoszona przez senatorów Jana Filipa Libickiego, Ryszarda Bobera i Krzysztofa Kwiatkowskiego, która zakłada wydłużenie pracy komisji wyborczych. Funkcjonować miałyby one od 6:00 do 22:00.

Projekt nowej ustawy dotyczącej tegorocznych wyborów prezydenckich trafił do izby wyższej parlamentu 13 maja, dzień po przyjęciu przez Sejm. Ustawa daje prawo startu nowym kandydatom i zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja.

Ostatecznie wycofana została budząca kontrowersje poprawka, która zakładała, że ustawa wejdzie w życie 6 sierpnia.

d40tveo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40tveo
Więcej tematów