Trwa ładowanie...

Senat podjął decyzję ws. wyborów prezydenckich 2020. Teraz ustawa trafi do Sejmu

Senat podjął decyzję ws. wyborów prezydenckich 2020. Teraz ustawa dotycząca najbliższego głosowania trafi do Sejmu.

Share
Senat podjął decyzję ws. wyborów prezydenckich 2020. Teraz ustawa trafi do SejmuŹródło: PAP
dsdodid

W poniedziałek w Senacie nad ustawą pracowała Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Ustawodawcza. Ordynacja wyborcza została przyjęta przez połączone komisje senatorów wszystkich partii i kół.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 94 senatorów. Przeciwko projektowi była jedna osoba, czterech senatorów wstrzymało się od głosu.

Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu. Obrady zostaną wznowione we wtorek o godz. 15:00. Tego dnia planowane jest głosowanie nad poprawkami, które w poniedziałek zaakceptował Senat.

dsdodid

Łącznie senatorowie przyjęli 36 poprawek. Jedną z nich jest m.in. ta, w której mowa jest o co najmniej 10 dniach na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i zebraniu w tym czasie wymaganej liczby podpisów.

Inną szeroko komentowaną poprawką, która została zaakceptowana, jest ta, która określa, że to nie minister zdrowia, a PKW decyduje, na jakim terenie mogą odbyć się jedynie wybory korespondencyjne.

Przyjęto również przepis stwierdzający, że to marszałek Sejmu określa kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW.

Zaakceptowana została też poprawka zgłoszona przez senatorów Jana Filipa Libickiego, Ryszarda Bobera i Krzysztofa Kwiatkowskiego, która zakłada wydłużenie pracy komisji wyborczych. Funkcjonować miałyby one od 6:00 do 22:00.

Zobacz wideo: Rafał Trzaskowski i współpraca z PiS? Kandydat KO i prezydent Warszawy podaje nazwiska

Kiedy wybory prezydenckie 2020? Kontrowersyjna poprawka wycofana

#

Projekt nowej ustawy dotyczącej tegorocznych wyborów prezydenckich trafił do izby wyższej parlamentu 13 maja, dzień po przyjęciu przez Sejm. Zgodnie z ustawą głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Ustawa daje prawo startu nowym kandydatom i zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja.

dsdodid

W poniedziałek pojawiła się też informacja, że opublikowano uchwałę PKW o wyborach prezydenckich. To ostatecznie przesądziło o upadku planu marszałka Senatu i jego zastępców w izbie wyższej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dsdodid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsdodid
dsdodid
Więcej tematów