Wybory prezydenckie 2025 za granicą. Kto może głosować, a kto nie może?
Polacy z czynnym prawem wyborczym mogą głosować w wyborach prezydenckich 2025 także za granicą. Aby to zrobić, należy zgłosić zamiar głosowania właściwemu konsulowi. Szczegóły dotyczące procedury podała Państwowa Komisja Wyborcza.
Polacy przebywający za granicą mogą wziąć udział w wyborach prezydenckich 2025, jeśli posiadają czynne prawo wyborcze. Aby zagłosować, należy zgłosić zamiar głosowania właściwemu konsulowi. Zgłoszenie można złożyć ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub elektronicznie.
Jakie dane są potrzebne?
W zgłoszeniu należy podać: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania za granicą oraz w kraju, a także numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej na trzy dni przed wyborami.
Wybory prezydenckie 2025 - zaświadczenie o prawie do głosowania
Jeśli zmienisz miejsce pobytu przed dniem głosowania, możesz otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument ten wydaje urząd gminy, konsul lub kapitan statku. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Trump traci cierpliwość". Zełenski spotka się z Putinem?
Wniosek o zaświadczenie można złożyć pisemnie, telefaksem lub elektronicznie najpóźniej na dwa dni przed wyborami. Ważne jest, aby nie zgubić zaświadczenia, ponieważ nie można otrzymać jego duplikatu.
Kto nie może głosować w wyborach prezydenckich 2025 za granicą?
W wyborach prezydenckich 2025 za granicą nie mogą głosować osoby, które nie są obywatelami polskimi. Głosowanie odbywa się osobiście i wymaga okazania ważnego polskiego dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego). Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego ani przez pełnomocnika.
Osoby nieuprawnione do głosowania za granicą:
- Obywatele innych państw niż Polska, nawet jeśli mieszkają za granicą.
- Osoby, które nie posiadają ważnego polskiego dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego).
- Osoby, które nie zostały dopisane do spisu wyborców (chyba że posiadają zaświadczenie o prawie do głosowania).
- Osoby, które chcą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.
Źródła: PKW, WP Wiadomości