Wybory prezydenckie 2025. Głosowanie przez pełnomocnika w Polsce i za granicą. Dziś ostatni dzień na zgłoszenie
Dziś mija ważny termin dla osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach prezydenckich 2025 i zagłosować przez pełnomocnika. Jakie obowiązki należy dopełnić, by głosowanie w Polsce i za granicą w taki sposób było możliwe?
Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja 2025 r. Osoby, które nie mogą osobiście oddać głosu, mają możliwość ustanowienia pełnomocnika. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można składać jeszcze tylko dziś.
Kto może być pełnomocnikiem i jak udzielić pełnomocnictwa?
Pełnomocnikiem może zostać osoba, która ma prawo wybierania, czyli obywatel polski, który ukończył 18 lat. Nie może to być osoba pozbawiona praw publicznych lub wyborczych, ani ubezwłasnowolniona. Pełnomocnictwo można udzielić tylko jednej osobie, chyba że jedna z nich to bliski krewny.
Aby udzielić pełnomocnictwa, należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla stałego obwodu głosowania. Wniosek można złożyć ustnie lub pisemnie, podając dane osoby dającej pełnomocnictwo oraz pełnomocnika. W dokumencie należy wskazać, których wyborów dotyczy pełnomocnictwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciężki los chłopów na wsi. "Głód uderzał co roku"
Ograniczenia w głosowaniu przez pełnomocnika w Polsce i za granicą
Nie wszędzie można głosować przez pełnomocnika. Wyjątkiem są obwody głosowania, gdzie zgłoszono zamiar głosowania korespondencyjnego. W takich miejscach pełnomocnictwo nie jest możliwe.
Nie jest też możliwe głosowanie przez pełnomocnika za granicą. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku głosowania korespondencyjnego. W tym przypadku, obowiązkowe jest osobiste pojawienie się w określonym miejscu do głosowania.
Źródło: infor.pl, gov.pl