Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził wyższy poziom alarmowy w cyberprzestrzeni - Bravo-CRP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, wprowadzające wyższy, drugi stopień alarmowy w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni - BRAVO CRP. Powodem jego ogłoszenia są wybory prezydenckie 2020.

Wybory prezydenckie 2020. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził wyższy poziom alarmowy w cyberprzestrzeni -  Bravo-CRPŹródło: Getty Images
d1c3aol

Wyższy, drugi stopień alarmowy Bravo-CRP będzie obowiązywał na terenie całej Polski od godz. 00:01 26 czerwca do godz. 23:59 29 czerwca. Powodem jego wprowadzenia są wybory prezydenckie 2020. Alarm jest wprowadzany standardowo podczas każdego głosowania, podobnie było podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych.

Jak pisze w swoim komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, "bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub ABW".

Wprowadzenie wyższego stopnia alarmowego oznacza wzmożony monitoring stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz systemów teleinformatycznych wchodzących w skład tzw. infrastruktury krytycznej. Monitorowane i weryfikowane jest też to, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej. W jego ramach wprowadzane są całodobowe dyżury osób uprawnionych do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, a także administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji.

d1c3aol

To niejedyne działania wynikające z wprowadzania stopnia alarmowego BRAVO-CRP. Sprawdza się również dostępność usług elektronicznych, a także np. monitoruje i weryfikuje, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Istnieją cztery stopnie alarmowe dotyczące cyberprzestrzeni, od najniższego do najwyższego: Alfa, Bravo, Charlie i Delta. Za ich wprowadzanie i odwoływanie odpowiedzialny jest premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa ABW. Natomiast w przypadkach niecierpiących zwłoki ogłasza je minister spraw wewnętrznych, również po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.

Zobacz także: Wybory 2020. Cezary Tomczyk o kampanii: to zderzenie Rafała Trzaskowskiego z całym państwem

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1c3aol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c3aol
Więcej tematów